Humanistyka vs. digitalizacja - konferencja

Zapraszamy na konferencję: Kierunki humanistyczne, pedagogiczne i społeczne UKW wobec digitalizacji: narzędzia – dydaktyka – kompetencje absolwenta – cyfryzacja obiegu naukowego Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Konferencja odbędzie się już  21 maja 2012 roku.

Rozwój technologii i infrastruktury informatycznej jest niewątpliwie jednym z fundamentów nowoczesnej gospodarki i przemysłu. Obecność we współczesnym dyskursie takich pojęć, jak wykluczenie cyfrowe, digitalnatives czy cybermobbing świadczy jednak również o tym, że digitalizacja stała się faktem społecznym, kulturowym, prawnym, edukacyjnym i językowym. Chociaż oba stwierdzenia wydają się oczywiste i są często przedmiotem analiz naukowych, można odnieść wrażenie, że zrozumienie wzajemnego wpływu techniki oraz dziedzin humanistycznych i społecznych czy wręcz ich koniecznej symbiozy pozostaje nieco na marginesie takich debat.

Digitalizacja, reorientacja kształcenia na kierunki ścisłe oraz bieżące potrzeby rynku pracy stawiają przed dotychczasowym modelem edukacji filologicznej, pedagogicznej czy kulturoznawczej nowe wyzwania, którym można sprostać dzięki integracji treści humanistycznych, społecznych oraz kompetencji medialnoinformatycznych.

Katedra Germanistyki UKW od dłuższego czasu dąży do modernizacji oferty dydaktycznej poprzez implementację takich form, jak blended learning, komputerowe modelowanie składni, rozwój kompetencji medialnej, zaliczenia multimedialne, przekład z wykorzystaniem narzędzi online, kursy słownictwa specjalistycznego z dziedziny nowych mediów czy seminaria i wykłady dotyczące związków między kulturą, językiem, glottodydaktyką a technologią informacyjną.

Z zainteresowaniem i uznaniem obserwujemy podobne inicjatywy podejmowane przez wykładowców innych kierunków humanistycznych i społecznych naszego Uniwersytetu. Zachęcamy zatem do udziału w dyskusji o dotychczasowych osiągnięciach, zamierzeniach oraz trudnościach. Zależy nam szczególnie na omówieniu praktycznych wymiarów tej działalności. Liczymy, że nasza konferencja stanie się z jednej strony forum wymiany doświadczeń, a z drugiej szansą upowszechnienia sukcesów dydaktyczno-naukowych, świadczących o żywej reakcji na zachodzące przemiany cywilizacyjne, edukacyjne i rynkowe wśród wykładowców kierunków humanistycznych, pedagogicznych i społecznych UKW. Warto skorzystać z tej okazji także ze względu na możliwość zasygnalizowania problemów i potrzeb, wiążących się z realizacją tych jakże cennych zamierzeń.

Zapraszamy wykładowców i członków kół studenckich do dyskusji na tematy wymienione w tytule konferencji.

Organizatorzy:
dr Krzysztof Okoński, Zakład Literaturoznawstwa i Badań nad Mediami, Katedra Germanistyki
mgr Karol Gliszczyński, Zakład Komunikacji Językowej, Katedra Germanistyki
Współudział – Izabela Reinlender, Koło Naukowe Studentów Germanistyki (sekcja studencka konferencji)

Informacje organizacyjne:
Koszt udziału: 50 zł (pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz studenci). Opłata obejmuje koszty obiadu, cateringu kawowego, materiałów konferencyjnych oraz wydruku egzemplarzy okazowych z treścią wystąpień (nie przewidujemy publikacji recenzowanej z nr ISBN). Teksty ukażą się ponadto jako ogólnodostępny plik pdf. Przewidywany czas trwania imprezy: od godz. 11.30 do 18.00 Miejsce: Aula Mykotoksyn, kampus UKW, ul. Chodkiewicza 30
Kontakt i zgłoszenia udziału (karta zgłoszenia): k.okonski(at)ukw.edu.pl

Końcowy termin przyjmowania zgłoszeń: 22.04.2012
Informacja o przyjęciu referatu: 25.04.2012
Termin wpłat: 10.05.2012
Czas wystąpień: 15 min. + 10 min. dyskusja

http://www.cyberhumanistyka.ukw.edu.pl/

zobacz również na facebooku: http://www.facebook.com/KonfDigitalUKW