Koncert Rektorów, czyli muzyka łączy

Bydgoszczanie będą mieli okazję wziąć udział w niezwykłym koncercie, w którym głównymi wykonawcami będą przedstawiciele władz bydgoskich uczelni wyższych. Swoje umiejętności zaprezentują naukowcy, których codzienna praca  nie zawsze jest związana z muzyką.

Koncert, który ma połączyć bydgoskie środowiska akademickie, a także toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika odbędzie się po raz pierwszy. Głównymi wykonawcami będą: Rektor Akademii Muzycznej prof. Maria Murawska,  Prorektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. Bernard Mendlik, Prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego prof. Marek Bieliński, Prorektor UKW prof. Janusz Ostoja-Zagórski oraz były rektor UMK prof. Jan Kopcewicz. Gościnnie wystąpią również Barbara Kalinowska, Joachim Perlik i zespół Klezmer Band z Akademii Muzycznej.

- Koncert, ma na celu przede wszystkim, integrację poprzez muzykę środowisk akademickich: AM, UTP, UMK oraz UKW. Ma również pokazać różnorodne zamiłowania rektorów do muzyki, kontynuowanie pasji muzycznej od czasów studenckich do dzisiaj, a także, jaki był udział rektorów w tworzeniu dawnej kultury studenckiej  - wyjaśnia Jerzy Serwiński ze Stowarzyszenia Absolwentów UKW, które jest organizatorem koncertu.

Koncert odbędzie się 18 marca o godz. 18 w sali koncertowej Copernicanum UKW przy ul. Kopernika 1. Całość poprowadzą Marek Sobczak i Antoni Szpak, czyli Kabaret Klika. Bilety nie pojawią się w sprzedaży, ale będzie można je zdobyć w konkursie organizowanym przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wykonawcy:

Prof. Jan Kopcewicz - były Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z Kwartetem Jazzowym. Ukończył średnią szkołę muzyczną w Toruniu, w której uczył się gry na fortepianie. Już wtedy, mając 16 lat zaczął grać swing. Pochodzi z rodziny muzycznej, w której dziadek i ojciec grali muzykę klasyczną i rozrywkową. Zamiast kontynuować naukę na studiach muzycznych wybrał biologię na UMK w Toruniu. Funkcję rektora toruńskiej uczelni piastował przez cztery kadencje. W latach 60. w studenckim klubie Od Nowa założył swój pierwszy zespół swingowy. Pierwszym jego instrumentem była trąbka, którą później zamienił na saksofon. Podczas pobytu w USA był na wszystkich możliwych koncertach Milesa Davisa i Johna Coltrane’a. Uważa, że muzykę trzeba przeżyć, a jazz traktuje, jako wspaniałe hobby. Od lat grywa w różnych konfiguracjach jazzowych, a najczęściej ze znanym w środowisku bydgosko-toruńskim adwokatem, pianistą jazzowym i miłośnikiem jazzu – Witoldem Burkerem. Grają, tzw. mainstream – swingową i improwizowaną muzykę. Prof. Kopcewicz uważa, że poprzez muzykę jazzową, po raz pierwszy udało się osiągnąć silny związek z Bydgoszczą, z której pochodziło wielu znanych muzyków jazzowych. Jest przykładem, że z powodzeniem można pogodzić studia z działalnością w studenckim ruchu kulturalnym. Na „Koncercie rektorów” kwartet jazzowy Jana Kopcewicza  zagra znane standardy jazzowe we własnej aranżacji i w następującym składzie: Jan Kopcewicz – saksofon, Witold Burker – fortepian, Waldemar Matecki – perkusja, Stefan Gołata – gitara basowa.

Prof. Maria Murawska - Rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prof. Maria Murawska studia pianistyczne ukończyła w PWSM w Bydgoszczy i od tej pory na stałe związała się bydgoską uczelnią. Swoje umiejętności doskonaliła na kursie w Weimarze oraz w Rosyjskiej Akademii Muzyki w Moskwie. Od roku 2005 pełni funkcję Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prowadzi także ożywioną działalność koncertową, jako solistka i kameralistka. Występowała z recitalami w wielu miastach Polski, Rosji, Niemczech i Danii. Dokonała nagrań utworów F. Chopina i I. Paderewskiego dla Polskiego Radia. Na „Koncercie rektorów” zagra utwór F. Chopina: Walc cis-mol, op. 64 nr 2. Po prof. M. Murawskiej gościnnie wystąpią studenci AM – zespół „Bydgoszcz Klezmer Band” w składzie: M. Jaroń – skrzypce, K. Biernacki – klarnet, M. Drapiński – akordeon, M. Jagodziński – gitara basowa oraz K. Jagodziński – perkusja. Zespół powstał w roku 2011, a jego ideą jest próba wymknięcia się z jasnych podziałów gatunków muzycznych, poprzez fuzję takich stylów jak: jazz, muzyka awangardowa, bałkańska, czy współczesna kameralistyka. Podstawą do budowania niepowtarzalnych aranżacji są tematy tradycyjnej muzyki żydowskiej, a głównym środkiem wykonawczym jest improwizacja. Zespół jest laureatem festiwalu FAMA w Świnoujściu, Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju oraz Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego Muzyki Rozrywkowej i Popularnej Concertina w Giżycku.

Prof. Bernard Mendlik - Prorektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jest absolwentem ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Specjalizuje się w prowadzeniu zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych oraz dyrygenturze. Uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia na krajowych i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach, m.in.: w Niemczech, we Włoszech, Szwecji, Słowacji, Hiszpanii, na Malcie,  w Danii i Austrii. Obecnie pełni funkcję Prorektora ds. Organizacji i Rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W latach 80. w klubie „Beanus ’70” był współzałożycielem zespołu Mizemor, którego domeną było ciekawe i niekonwencjonalne brzmienie, swoisty klimat wykonywanych utworów, jak i czerpanie tematów z różnych gatunków muzyki. Zespół uzyskał uznanie krytyków muzycznych na FAMIE w Świnoujściu, Bydgoskich Impresjach Muzycznych,  na festiwalu „Rock dla pokoleń” w Warszawie oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu. Zrealizował sesję nagraniową w Polskim Radiu, a dla TVP nagrał etiudy filmowe. Koncertował w Niemczech i Austrii. Prof. B. Mendlik jest przykładem, że z powodzeniem można pogodzić studia z działalnością w studenckim ruchu kulturalnym. Na „Koncercie rektorów” prof. B. Mendlik wykona pieśni M. Karłowicza i G. Gershwina oraz wystąpi w duecie w I Akcie opery W.A. Mozarta: „Czarodziejski flet”.

Prof. Marek Bieliński - Prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy z zespołem „Viva Aqua”. Prof. Marek Bieliński ukończył Wydział Mechaniczny Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Po studiach pozostał na uczelni, rozpoczął karierę naukową, a obecnie pełni funkcję Prorektora ds. Współpracy z Gospodarką UTP w Bydgoszczy. W czasie studiów, w roku 1975, wspólnie z bratem Kazimierzem i Grażyną Steinborn (późniejszą żoną Marka) założył zespół VIVA AQUA, który reprezentował Akademicki Klub Kajakowy działający przy ATR, na różnego typu przeglądach piosenki turystycznej. Zespół jest laureatem Festiwalu „YAPA” w Łodzi, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Festiwalu Piosenki Turystycznej” w Żaganiu oraz Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej „BAZUNA” w Gdańsku. VIVA AQUA działała w latach 1975-1985, a styl, który reprezentowała zaliczany byłby dzisiaj do tzw. krainy łagodności. W pierwszym okresie działalności zespół śpiewał bardzo różny repertuar, gdzie obok znanych ballad Boba Dylana były też własne kompozycje. VIVA AQUA wydała płytę pod tym samym tytułem, której fragmenty zostaną zaprezentowane na „Koncercie rektorów”. Bracia Bielińscy do dzisiaj kontynuują swoje muzyczne hobby, a Grażyna pisze wiersze, które zostały wydane w formie tomików poezji. Są przykładem, że z powodzeniem można pogodzić studia z działalnością w studenckim ruchu kulturalnym. Prof. Marek Bieliński do dzisiaj pozostał wielkim miłośnikiem muzyki. Na UTP jest głównym organizatorem życia muzycznego, a imprez jazzowych w szczególności.

Prof. Janusz Ostoja-Zagórski - Prorektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ukończył historię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w archeologii pradziejowej Europy. Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego pełni funkcję Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą. Jeszcze przed studiami, przy Komendzie Hufca ZHP w Poznaniu założył kwintet jazzowy „Hades”, który najczęściej grywał popularne standardy jazzowe. Grał na perkusji, a skład zespołu, który istniał dwa lata uzupełniał fortepian, klarnet, trąbka, i gitara basowa. W czasie studiów, w Studenckim Klubie Pracy Twórczej „NURT” przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza założył trio jazzowe, które przez trzy lata koncertowało najczęściej w klubach studenckich. Do dzisiaj prof. J. Ostoja-Zagórski jest wielkim miłośnikiem jazzu. Na UKW jest głównym organizatorem imprez jazzowych, a organizowane przez niego coroczne „Zaduszki jazzowe” wpisane są na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez uczelnię. Na „Koncercie rektorów” trio jazzowe wystąpi w składzie: J. Ostoja-Zagórski – perkusja, B. Ciesielski – fortepian, M. Marszałek – saksofon.

Barbara Kalinowska – kompozytorka i piosenkarka, swoją karierę artystyczną rozpoczęła od bardzo popularnego w środowisku studentów konkursu piosenki pn. „Debiuty”, czyli „Mikrofon dla studenta”, który corocznie był organizowany przez klub „Beanus ’70”. Barbara jest laureatką wielu bardzo prestiżowych przeglądów i festiwali piosenki, między innymi Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie oraz Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii „Debiuty”. Zdobyła również „Złoty Samowar” na festiwalu w Zielonej Górze, oraz „Złoty pierścień” na festiwalu w Kołobrzegu. Karierę artystyczną kontynuuje do dzisiaj, a w jej dorobku są trzy płyty z własną muzyką: „Wpisana w biel”, „To Kujawy” oraz „Wybrzeże ciszy” do wierszy Karola Wojtyły. Nagrała programy z kolędami dla TVP, cyklicznie występuje w „Letnim salonie Trójki” – programie TVP, również nagrywa dla Polskiego Radia. Barbara potrafi pogodzić repertuar własny i ambitny z hitami światowych list przebojów oraz pieśnią biesiadną. W swoim repertuarze ma również znane przeboje z Hiszpanii, Meksyku, Urugwaju i Argentyny oraz hiszpańskie piosenki w stylu pop-flamenco, a także śpiewne i nastrojowe rosyjskie romanse przy akompaniamencie gitary. Na „Koncercie rektorów” Barbara wystąpi gościnnie. Jest przykładem kariery artystycznej, która swój początek miała w „Złotych latach” kultury studenckiej i jest kontynuowana do dzisiaj.

Joachim Perlik - lubiany i doceniany wokalista i pianista, najbardziej znany jest z występów w programie TVP – „Jaka to melodia”. Muzyk wywodzi się ze Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Beanus ’70” przy ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. W latach 90. był wokalistą grupy jazz-rockowej „West”, z którą nagrał płytę. Obecnie współpracuje z wieloma znanymi zespołami i wykonawcami, między innymi z zespołem „Żuki”. Artysta uznawany jest przez krytyków muzycznych za najlepszego wykonawcę utworów Czesława Niemena i Marka Grechuty. Jego koncerty, to retrospekcja, powrót do emocji i wspomnień związanych z muzyką jednych z największych polskich artystów. W 2005 roku Joachim wydał płytę solową pn. „Wspomnienie o…”, która zawiera największe i najbardziej popularne przeboje Niemena. Niezapomnianym projektem muzycznym Joachima jest „Korowód” – koncert w hołdzie Marka Grechuty, którego twórczość na stałe weszła do kanonu polskiej poezji śpiewanej. Joachim Perlik jest również przykładem kariery artystycznej, która swój początek miała w „Złotych latach” kultury studenckiej” i z powodzeniem jest kontynuowana do dzisiaj. Na „Koncercie rektorów” artysta wystąpi gościnnie i zaprezentuje utwory Czesława Niemena i Marka Grechuty.