Rektorzy dali popis muzycznych umiejętności

W niedzielny wieczór sala koncertowa Copernicanum rozbrzmiewała w klasycznych i jazzowych rytmach. Na scenie nie wystąpili jednak profesjonalni muzycy, ale przedstawiciele władz bydgoskich i toruńskich uczelni.

Koncert Rektorów, zorganizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, był dla wielu osób okazją do wspomnień swoich studenckich czasów. Część wykonawców swoją karierę rozpoczynała 30 lat temu w akademickich klubach, w tym w Beanusie i często w tym miejscu ją zakończyła.  Niedzielny koncert pokazał jednak, że mimo upływu czasu i tak długiej przerwy artyści są w wyborowej formie.

Koncert otworzyła Rektor Akademii Muzycznej, prof. Maria Murawska, która podobnie jak występujący później Prorektor UKW prof. Bernard Mendlik są na co dzień związani z muzyką. Nie można już tego powiedzieć o jazzowych zespołach – Viva Aqua  z Prorektorem UTP prof. Markiem Bielińskim oraz trio, w którym na perkusji grał Prorektor UKW prof. Janusz Ostoja-Zagórski. Motywem przewodnim koncertu był fakt, że muzyka łączy niezależnie od reprezentowanej uczelni, dlatego dla bydgoskiej publiczności zagrał również były Rektor UMK, prof. Jan Kopcewicz z zespołem.

Koncert Rektorów przybliżył ideę Akademickiego Centrum Kultury, które ma powstać w Bydgoszczy na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Wszyscy wykonawcy, którzy wystąpili w niedzielę, otrzymali statuetki mecenasów kultury, bo to oni w głównej mierze mieliby sprawować pieczę nad tą instytucją.