Szkolenia i staże w ramach programu Tempus

Tempus jest programem Unii Europejskiej wspierającym modernizację systemów szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich w regionie Bałkanów zachodnich, we wschodniej Europie, środkowej Azji, północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Przyczynia się do stworzenia obszaru współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego pomiędzy Unią Europejska a państwami partnerskim sąsiadującymi z nią.

W latach 2007 – 2013 jest realizowana kolejna faza programu – TEMPUS IV.
28 kwietnia upływa termin nadsyłania wniosków na projekty realizowane w programie TEMPUS IV na rok 2008.

Kwalifikowalne działania:

• Szkolenia dla kadry naukowej z państw partnerskich
  • Staże dla kadry naukowej i personelu administracyjnego z państw partnerskich w firmach i przedsiębiorstwach
  • Spotkania w krajach partnerskich lub UE mające na celu koordynację, planowanie, monitorowanie i kontrolę działań służących podniesieniu jakości
  • Intensywne i wąsko ukierunkowane szkolenia dla wybranej grupy personelu dydaktycznego i administracyjnego z państw partnerskich, w tym szkolenia językowe
  • Wizyty mające na celu upowszechnienia działań wśród innych podmiotów w krajach partnerskich takich jak inne instytucje zajmujących się edukacja, władze odpowiedzialne za edukację w regionie, czy firmy, w tym szkolenia, warsztaty i publikacje.

Program Tempus finansuje dwa typy działań:

1. Wspólne projekty oparte na wielostronnych partnerstwach pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego z krajów członkowskich UE i państw partnerskich (Joint European Projects).
  2. Środki strukturalne (Structural Measures) wspierające reformę instytucji i systemu szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich. W Polsce programem zarządza Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Biuro Programów Europejskich dla Szkolnictwa Wyższego

ul.Mokotowska 43,
tel. +48 /22 622.37.12 wew. 243
e-mail: renata.decewicz@frse.org.pl Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronach: TEMPUS (Krajowy Punkt Kontaktowy) oraz TEMPUS (Komisja Europejska).