Rozbudowa Laboratorium Badawczego Mikotoksyn

Zakład Fizjologii i Toksykologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otrzymał prawie 5 mln zł ministerialnej dotacji na rozbudowę Laboratorium Badawczego Mikotoksyn. Inwestycja ta pozwoli na poszerzenie szeregu badań naukowych.

Za pieniądze pozyskane z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstanie Pracownia Hodowli Komórkowych i Testów Toksyczności. Zespół pod kierunkiem dr hab. Jana Grajewskiego, prof. nadzw., już ponad dziesięć lat temu pozyskał pierwsze środki na budowę Laboratorium Badawczego Mikotoksyn.

- Następnie w 2007 roku, dzięki funduszom unijnym, zakończyła się rozbudowa Laboratorium o część audytoryjno-konferencyjną. Aktualnie pozyskane środki to kolejny duży sukces naszego Zakładu, a także powód do dumy dla Uniwersytetu – mówi prof. Grajewski. - Pieniądze z Ministerstwa pomogą nam wybudować i wyposażyć dalszą część specjalistycznego laboratorium. Rozbudowa Laboratorium Badawczego Mikotoksyn o Pracownię Hodowli Komórkowych i Testów Toksyczności poszerzy badania skażenia patogennymi pleśniami i mikotoksynami żywności, pasz, narządów oraz przegród budowlanych – wyjaśnia prof. Grajewski.

Finansowana przez MNiSW inwestycja będzie służyła potrzebom badań naukowych i prac rozwojowych, planowane jest również prowadzenie szkoleń z zakresu analityki mikotoksyn i hodowli komórkowych. Projekt realizowany w latach 2012 – 2013 kosztował będzie 4,75 mln zł.