Projekt Evoltree pozytywnie oceniony

Zakończyła się realizacja projektu badawczego Evoltree, w którym nasza uczelnia pełniła rolę kontaktora. Projekt zakończył się w 2010 roku, a teraz został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską. 

Komisja Europejska zaakceptowała raport końcowy z realizacji projektu badawczego (Sieć Doskonałości) EVOLTREE. Projekt był realizowany w okresie 1.04.2006 – 30.09.2010, a uczestniczyło w nim 25 instytucji z 15 krajów europejskich (łącznie około 280 naukowców i obsługi administracyjnej), w tym zespół kierowany przez prof. Jarosława Burczyka z Instytutu Biologii Eksperymentalnej UKW. Był to pierwszy projekt badawczy finansowany w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej, w którym nasza uczelnia pełniła rolę kontraktora, a nie np. podwykonawcy. UKW pełniło również rolę koordynatora sieci krajowej, gdzie obok naszego Uniwersytetu znalazły się Instytut Dendrologii PAN (Kórnik) oraz Instytut Badawczy Leśnictwa (Warszawa, Sękocin Stary).

- Był to bardzo trudny projekt pod względem organizacyjnym – mówi prof. Burczyk. – Z jednej strony projekt był realizowany jako Sieć Doskonałości (specyficzny instrument finansowania), z drugiej strony mieliśmy podwykonawców, czyli tzw. strony trzecie. Budżet był dość płynny i każdorazowo negocjowany mniej więcej co 12-18 miesięcy. Od strony organizacyjnej udało się rewelacyjnie, głównie dzięki płynnej współpracy administracyjnej między UKW i koordynatorem projektu (INRA, Francja), a także między UKW a pozostałymi instytucjami z Polski oraz Krajowym Punktem Kontaktowym. Bez wydajnej pomocy administracyjnej pracowników naszej uczelni, w szczególności Biura Współpracy Międzynarodowej sukces byłby niemożliwy. Zewnętrzny audyt finansowy projektu przeprowadzony dwukrotnie był jednoznacznie pozytywny - dodaje prof. Burczyk.

Efekt tego projektu to blisko 150 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Polscy naukowcy byli autorami i współautorami ponad 20 artykułów, ale wiele wyników badań jest nadal opracowywanych i przygotowywanych do druku.

Prof. Burczyk był koordynatorem zadania JERA3.3 Case studies in terrestrial ecosystems oraz koordynatorem sieci krajowej. Wielu innych naukowców z polskich instytucji było również kierownikami tematów badawczych. Sumaryczny budżet projektu dla strony Polskiej wyniósł ponad 370 000,- EURO (dotacja Komisji Europejskiej) oraz ponad 700 000 PLN (dotacja MNiSW). Ze strony polskiej w projekcie uczestniczyło łącznie ponad 25 osób, w tym 11 osób z UKW.

- Cieszę się, że projekt był szansą dla wielu młodych ludzi, którzy dzięki programowi Mobility, w ramach projektu EVOLTREE, mogli odbyć liczne, często kilkumiesięczne staże naukowe prowadząc wspólne badania i nawiązując nowe kontakty. Dziś owocuje to dalszym rozwojem naukowym tych osób. Projekt okazał się wspaniałym przykładem współpracy między instytutami biologicznymi UKW, tzn. Instytutem Biologii Eksperymentalnej (Katedra Genetyki), a Instytutem Biologii Środowiska (Katedra Mikologii i Mikoryzy, kierowana przez prof. dr hab. Barbarę Kieliszewską-Rokicką). Dla Katedry Genetyki projekt ten miał szczególne znaczenie, był punktem wyjścia dla kolejnych międzynarodowych projektów badawczych (MYCBEECH, już zakończony; FORGER 7PR UE 1.03.2012-29.02.2016). Podniosło to rangę naszej Katedry nie tylko w kraju, ale i za granicą – potwierdza prof. Burczyk.

Udana realizacja tego projektu sprawiła, że Katedra otrzymuje kolejne propozycje przeprowadzenia takich badań.