Najlepsza książka na wiosnę

Książka Przemka Grzybowskiego „Spotkania z Innymi” zdeklasowała konkurencję w konkursie Książka na wiosnę. Książka została najlepszą książka dla dzieci. Gratulujemy autorowi, a wszystkim głosującym dziękujemy za wsparcie.

Ta książeczka dla dzieci z czytankami do edukacji międzykulturowej jest dostępna w wielu księgarniach internetowych. Lektura ta może być wykorzystywana nie tylko do rodzinnego czytania, ale również jako pomoc naukowa w szkołach i przedszkolach.

„Spotkania z Innymi” to bogato ilustrowany zbiór siedemnastu czytanek o osobach wyróżniających się pod pewnym względem, zwykle postrzeganych jako niezrozumiałe, dziwaczne, wręcz niebezpieczne, będących tematem plotek i stereotypowych opinii - często niesprawiedliwych i krzywdzących. Główna bohaterka czytanek Kamila poznaje osoby niepełnosprawne, chore, starsze, wywodzące się z obcych narodów i kultur, praktykujące odmienne religie, charakteryzujące się różnymi stylami życia i możliwościami. Ich obecna sytuacja jest zwykle wynikiem wydarzeń z przeszłości, które ukształtowały ich charakter, poglądy na  świat i wpłynęły na zachowanie. Kamila dowiaduje się, że nie wszyscy ludzie są tacy sami, lecz są w równym stopniu ważni i tak samo zasługują na szacunek, przyjaźń i miłość.

Podstawowe treści wychowania zawarte w czytankach to tolerancja szacunek dla odmienności, przekonanie o konieczności poznania drugiego człowieka zanim wyda się o nim opinię i zacznie oceniać jego zachowanie. To pierwsza w Polsce pomoc naukowa dla najmłodszych zawierająca tak bogaty wybór tematów w tej dziedzinie.