Studenci UKW ratują płazy
Od 21.03.2012 r. przy ul. Łęgnowskiej, w Bydgoszczy Koło Naukowe Przyrodników we współpracy z Urzędem Miasta prowadzi akcję przenoszenia płazów, która ma na celu przyśpieszenie ich wędrówki do zbiornika wodnego zlokalizowanego w pobliżu oraz zapobieganie ich śmierci na drodze.
Siatka oraz wiadra zostały już przez nas wkopane. Teraz czekamy na wielką migrację płazów! Ropuchy są codziennie wyjmowane przez członków Koła, w godzinach rannych: od 6.00 do 9.00 oraz popołudniowych. Dotychczas udało się ich przenieść blisko 600! Akcję będziemy prowadzić aż do momentu ustania wędrówki. Inicjatywa powinna ucieszyć lokalnych mieszkańców, ze względu na to, że płazy pełnią bardzo ważną rolę w środowisku, zjadając olbrzymie ilości szkodników.
Nasze działanie ma na celu zmniejszenie śmiertelności płazów na 500 metrowym odcinku drogi Łęgnowskiej przy Stacji PKP w Łęgnowie, poprzez rozpięcie na palikach siatki, uniemożliwiającej wyjście ropuchom na drogę. Płazy podążające wzdłuż sieci wchodzą do wkopanych w ziemię wiader, w których są przenoszone do znajdującego się w odległości około 40 metrów zbiornika. Siatka oraz wiadra zostały zakupione przez Urząd Miasta w Bydgoszczy. Część sprzętu w postaci palików podarowała hurtownia zoologiczno-wędkarska RAST z Bydgoszczy.
W roku 2010 roku herpetolog dr Mariusz Rybacki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wykonał raport "Płazy i gady Bydgoszczy, rozmieszczenie, liczebność, zagrożenie i ochrona" na zlecenie Urzędu Miasta Bydgoszczy, w którym wskazał drogę w Łęgnowie, jako miejsce gdzie mamy do czynienia z dużą śmiertelnością ropuch szarych Bufo bufo. W kwietniu 2011 roku Dawid Kilon wykonał 3 kontrole, podczas których zliczono łącznie 304 martwe ropuchy. Były to osobniki, które po okresie zimowego odrętwienia wyruszyły w kierunku zbiornika wodnego (byłego portu drzewnego) by odbyć gody i złożyć skrzek. Zbyt wysokie krawężniki uniemożliwiają szybkie przejście przez szosę, w efekcie droga staje się dla nich pułapką, ropuchy są masowo rozjeżdżane przez przejeżdżające samochody. Mamy nadzieję, że w tym roku zdecydowana większość płazów znajdzie się bezpiecznie w wodzie!