Mistrzowsko w Filharmonii Pomorskiej

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego ma przyjemność zaprosić Państwa do uczestnictwa w niecodziennych koncertach.

Będzie można usłyszeć laureatki pierwszych nagród Międzynarodowego Konkursu im. Wieniawskiego. Ten prestiżowy konkurs skrzypcowy  jest najstarszy na świecie, odbywa się co pięć lat. Po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie 1935, w setną rocznicę urodzin Wieniawskiego.

13 kwietnia 2012,  godz. 19 wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Maestro Tadeusza Wojciechowskiego Agata Szymczewska - ma 27 lat pochodzi z Gdańska. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie Bartosza Bryły. Od 2004 studiuje w Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze w klasie Krzysztofa Węgrzyna, obecnie jest na studiach podyplomowych. W 2010 wzięła udział w koncercie w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vanska. Odniosła tam ogromny sukces i londyński „The Times” napisał o niej: „Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel”. Młoda artystka wykona specjalnie dla nas Koncert skrzypcowy D-dur Beethovena.

17 kwietnia 2012, godz. 19 usłyszymy tym razem z Orkiestrą Kameralną Capellą Bydgosteinsis pod dyrekcją Maestro Josè Maria Florêncio, SoYoung Yoon - laureatka ma 28 lat,  studiuje na Uniwersytecie Artystycznym w Zurychu w klasie mistrzowskiej Zachara Brona. Jest jedną z bohaterek dokumentu telewizji WDR „Der Weg des Meistergeiger” („Droga skrzypcowego mistrza”). Już po pierwszym etapie Konkursu dostrzeżono geniusz skrzypaczki, którą obwołano  prawdziwą gwiazdą, „zjawiskiem wyjątkowym”. Laureatkę konkursowych zmagań z 2006 Agatę Szymczewską, obserwującą przebieg zeszłorocznego Konkursu,  przede wszystkim oczarowało wykonanie przez SoYoung Yoon I Sonaty f-moll Prokofiewa - Zostałam wbita w fotel, nie oddychałam przez pół godziny, myślałam, że zemdleję z wrażenia - dzieliła się swymi wrażeniami artystka. Podczas Koncertu w  wykonaniu SoYoung Yoon  usłyszymy Koncert skrzypcowy G-dur KV 216 Mozarta.
Zapraszamy wszystkich bardzo gorąco na te dwa niezwykle atrakcyjne koncerty. Cena biletu wynosi  5 zł. Zainteresowanych prosimy o kontakt z działem Organizacji Widowni, Promocji i Reklamy tel. 52  321 07 56 lub e-mail: meloman@filharmonia.bydgoszcz.pl
Tylko u nas Agata Szymczewska i SoYoung Yoon  Będzie mistrzowsko – zapraszamy!