Bydgoskie Dni Humanistyki

BDH to cykl wykładów współorganizowanych przez nasz Uniwersytet poświęconych jednej dziedzinie życia. Tegoroczna impreza skupiła się na idei olimpizmu i postaciach związanych z Igrzyskami Olimpijskimi.

Tegoroczne Bydgoskie Dni Humanistyki poświęcono najważniejszej imprezie sportowej, jaką są Igrzyska Olimpijskie. Ta idea została wybrana nie bez powodu, bo 27 lipca w Londynie rozpocznie się walka o olimpijskie laury. Wykłady skierowano zarówno do studentów UKW jak i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkie z nich odbyły się w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w dniach 19-20 kwietnia.

Program:

19.04.2012 – czwartek
10.00 – Antyczne gimnazjony, czyli gdzie odbywały się igrzyska olimpijskie w starożytności (dr Iwona Jastrzębska-Puzowska - UKW)
11.15 – Porywająca historia igrzysk olimpijskich (dr Sebastian Ruciński- UKW)
12.15 – Etyka a korupcja w sporcie  starożytnej Grecji (mgr Konrad Papuziński)

20.04.2012 – piątek
9.30 – Współczesne stadiony olimpijskie – relacja dziennikarza sportowego (red.  Tomasz Malinowski – Gazeta Pomorska)
10.45 - Tematyka olimpijska w poezji - „Laur olimpijski” Kazimierza Wierzyńskiego (dr Marek Kurkiewicz -UKW)
12.00 – Filozofia sportu –sport jako droga do samodoskonalenia. (prof. Mariusz Zasada - UKW, olimpijczyk z Montrealu 1976, polski gimnastyk sportowy).