Konkurs o Kazimierzu Wielkim rozstrzygnięty

18 kwietnia 2012 najlepsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych spotkali się w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego Czasach.

To już V edycja organizowanego przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Konkursu. Uczniowie odpowiadali przed Komisją z następujących dziedzin: polityka, gospodarka i kultura. Uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani, a rywalizacja zacięta. Było o co walczyć, stawką były nagrody rzeczowe i pieniężne (ufundowane przez Rektora UKW w wysokości: 1000 zł za I miejsce, 500 zł za II miejsce i 200 zł za III miejsce) oraz indeksy na UKW.

Zwycięzcą Konkursu został Marek Szczygielski, maturzysta z I LO w Bydgoszczy. Marek jest pasjonatem historii, a w liceum wybrał klasę o profilu chemicznym, zdradził nam, że na studia wybiera się na prawo lub administrację.

Kolejne miejsca zajęli Paula Mroczkowska z I LO w Brodnicy,  która otrzymała również nagrodę dla najlepszego pierwszoklasisty oraz Monika Jóźwiak z VIII LO w Toruniu.

Następne miejsca zajęli:

• Jerzy Tamborek - V Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej
  • Katarzyna Kopacka - Zespół Szkół nr 1 w Rypinie
  • Robert Węsierski -Liceum Ogólnokształcące w Czersku
  • Małgorzata Adamska - II LO w Poznaniu

Wszystkie te osoby otrzymały przepustkę na studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czyli indeks na wybrany przez siebie kierunek (spośród podanych: administracja, filologia polska, historia, kulturoznawstwo, ochrona dóbr kultury, politologia, stosunki międzynarodowe). Umożliwia on rozpoczęcie nauki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego bez egzaminów wstępnych oraz udziału w konkursie świadectw.

Pozostali uczestnicy uplasowali się w następującej kolejności:

• Patrycja Grembka - II Liceum Ogólnokształcące w Inowrocławiu
  • Przemysław Błażyca - Zespół Szkół w Żorach
  • Pamela Kępa - 15 punktów - III LO w Lublinie
  • Magdalena Majchrzak – IV Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu
  • Justyna Futerska - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy
  • Mateusz Masternak - V Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej
  • Aleksandra Bojar - Zespół Szkół w Pasłęku
  • Aleksander Majewski - II LO w Poznaniu
  • Agnieszka Jaromij - Prywatne Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie
  • Jacek Grzesiak - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie
  • Magdalena Więckowska - III LO im. S. Batorego w Chorzowie

Ta edycja była wyjątkowa, finaliści świetnie przygotowani, każdy z nich został nagrodzony! Specjalną nagrodę dla najlepszej szkoły ufundował JM Rektor prof. dr hab. inż. Józef Kubik, otrzymał ją Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy.

Uroczystą galę uświetnił gość ze Stanów Zjednoczonych prof. Paul Wendell Knoll, który wygłosił wykład: Król Kazimierz III Wielki – 40 lat później. Zaprezentowali się także wojowie średniowieczni, którzy opowiadali o uzbrojeniu oraz o stylu życia.

Do konkursu zgłosiło się prawie tysiąc uczniów z całego kraju, połowa z nich zakwalifikowała się do etapu międzyszkolnego, do finału trafiło 18 najlepszych.

Patronat nad Konkursem objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Bydgoszczy.

Dziękujemy wszystkim partnerom, sponsorom i fundatorom nagród, w szczególności Urzędowi Marszałkowskiemu w Toruniu, Urzędowi Wojewódzkiemu, Urzędowi Miasta Bydgoszczy, Wydawnictwu PWN, portalowi maturowo.

Dziękujemy wszystkim partnerom Konkursu za pomoc w jego przygotowaniu, uczestnikom dziękujemy, finalistom i zwycięzcom gratulujemy!

Zapraszamy za rok!