Prof. R. Ossowski uhonorowany Medalem Kazimierza Wielkiego

Prof. Roman Ossowski został uhonorowany Medalem Kazimierza Wielkiego podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 666. rocznicy nadania Bydgoszczy praw miejskich.

Sesja odbyła się 19 kwietnia 2012, przyznano 10 medali. Podczas sesji wyświetlono film „Kazimierz Wielki i jego czasy”, autorstwa studentów i doktorantów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Prof. Roman Ossowski jest specjalistą z zakresu psychologii zdrowia, lekarskiej i rehabilitacyjnej. Pełnił funkcję prodziekana, a  następnie w latach 1987-1993 funkcję dziekana Wydziału Pedagogiki w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Od 1981 roku kierownik Zakładu Psychologii, następnie kierownik Katedry Psychologii, a w latach 1996-2009 dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Obecnie kieruje  Katedrą Społecznej Psychologii Zdrowia, Rehabilitacji i Zarządzania w Instytucie Psychologii UKW. Ponadto od roku 1997 pełni funkcję kierownika Katedry i Zakładu Psychologii Klinicznej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Od 2004 r. jest ekspertem Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej w zakresie psychologii, ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej ds. programów i podręczników. Jest w składzie rad naukowych czasopism naukowych: Polskie Forum Psychologiczne, Przegląd Psychologiczny, Czasopismo Psychologiczne oraz Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne.

Główne zainteresowania badawcze: jakość życia w zdrowiu i chorobie, styl życia a dobre zdrowie, człowiek w perspektywie przewlekłej choroby i stanu terminalnego, psychospołeczne korelaty efektywnej rehabilitacji. Autor 3 monografii, 2 podręczników, 14 prac redakcyjnych oraz 94 artykułów. W działalności społecznej wniósł wkład do rozwoju Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Bydgoszczy i w regionie kujawsko-pomorskim oraz w kraju. Jest współtwórcą, działającej od 2002 roku, Akademii Rodzica przy Bydgoskim Ośrodku Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Terapii, Uzależnień, Współuzależnień oraz Profilaktyki.  W 2010 roku został powołany przez Głównego Inspektora Sanitarnego na członka Zespołu do Spraw Opracowania i Wdrożenia Interaktywnego programu zwalczania nikotynizmu u pacjentów leczonych w warunkach uzdrowiskowych.

Posiada liczne odznaczenia i wyróżnienia – m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Zasługi Gloria Artis, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaczenia i medale nadane przez władze miasta Bydgoszczy i regionu kujawsko–pomorskiego. Za działalność naukową oraz organizacyjną otrzymał dziesięciokrotnie Nagrodę Ministra.
Gratulujemy!