Inauguracja Konwentu UKW

Mając na uwadze bliższe związki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z otoczeniem społeczno-gospodarczym, Senat Uniwersytetu uwzględnił we wdrożonym w styczniu 2012 roku Statucie, możliwość powołania Konwentu skupiającego przedstawicieli władz samorządowych oraz środowisk społecznych, gospodarczych, przedsiębiorców i pracodawców jako organu konsultacyjno – doradczego dla kierownictwa Uniwersytetu.

Włączenie Konwentu do zbliżenia działalności naukowo - dydaktycznej Uniwersytetu na rzecz zrównoważonego rozwoju województwa, miast, powiatów i gmin Regionu Kujawsko-Pomorskiego, w tym na rzecz społeczeństwa opartego na wiedzy, nawiązuje do głównego przesłania reformy szkolnictwa wyższego zawartego w znowelizowanej 18 marca 2011 roku ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.

23 kwietnia 2012 prof. Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Doktor Honoris Causa UKW, był gościem specjalnym Konwentu, wystąpił z inaugurującym działalność Konwentu wykładem – Badania naukowe jako element rozwoju społecznego i innowacyjnej gospodarki.

W skład konwentu Uniwersytetu wchodzą:

1. rektor jako przewodniczący;
  2. prorektorzy;
  3. kanclerz;
  4. wojewoda kujawsko- pomorski;
  5. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego;
  6. przewodniczący Sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego;
  7. prezydent miasta Bydgoszczy;
  8. przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy;
  9. przedstawiciele władz regionalnych związków zawodowych działających w Uniwersytecie;
  10. przedstawiciele przedsiębiorców i pracodawców.

W posiedzeniach konwentu mogą uczestniczyć zaproszeni przez rektora goście.