VIII Interdyscyplinarne Forum Naukowe dla młodzieży

31.03.2008 po raz ósmy w Bydgoszczy odbyło się Interdyscyplinarne Forum Naukowe dla młodzieży bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych organizowane przez V Liceum Ogólnokształcące oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku. Tym razem Forum odbyło się w murach i pod patronatem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, w Katedrze Biologii Eksperymentalnej Wydziału Nauk Przyrodniczych. Celem Forum jest integracja młodzieży ze środowiskiem naukowym regionu, prezentacja nowych kierunków badań w zakresie nauk biologicznych, medycznych i ochrony środowiska, oraz ich wpływu na zdrowie człowieka, a także inspiracja młodzieży do samodzielnych poszukiwań wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych.

Tegoroczne Forum przebiegało pod hasłem: „NAUKA W SŁUŻBIE OCHRONY ŚRODOWISKA I ZDROWIA CZŁOWIEKA”. W pierwszej części referaty wygłosili m.in. naukowcy bydgoskich uczelni: dr n. med. Małgorzata Wyszomirska-Gołda z Collegium Medicum UMK o współczesnych problemach alergizacji, prof. nadzw. dr hab. Jan Grajewski wyjaśnił jak niebezpieczne dla zdrowia mogą być niektóre pleśnie i produkowane przez nie mikotoksyny, a Marek Błaszek z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologiczno-Przyrodniczej przybliżył zależności pomiędzy stanem środowiska a zdrowiem człowieka w kontekście zrównoważonego rozwoju. Druga część Forum to finał konkursu dla młodzieży pt. „Środowisko – medycyna - zdrowie", w ramach którego młodzież przygotowała i wygłosiła referaty na zaproponowane przez siebie tematy.

Wyniki konkursu są następujące:

I miejsce:

Jankowska Joanna (I LO): Zioła – skarby natury. Opiekun – mgr Barbara Izdebska

II miejsce:

Mickuś Aleksandra (V LO): Nieracjonalne wykorzystanie zdobyczy cywilizacji przyczyną zanieczyszczenia środowiska i rozwoju alergii. Opiekun – mgr Grażyna Burczyk

III miejsce:

Michalak Agnieszka (IV LO): Wpływ metali ciężkich na zdrowie człowieka. Opiekun- mgr Danuta Matczak

IV miejsce:

Błaszkiewicz Maria (IV LO): Rozwój chorób nowotworowych spowodowany zanieczyszczeniem środowiska. Opiekun – mgr Alina Domańska

V miejsce (ex aequo):

Krzowska Marta (V LO): Promieniowanie słoneczne – powolny zabójca. Opiekun- mgr Iwona Kowalczyk

Tadrowska Martyna (IV LO) „Sen – zjawisko inspirujące nas od pokoleń...” Opiekun – mgr Teresa Uklejewska

Wyróżnienia:

• Jaszkowski Paweł (Zespół Szkół Budowlanych): Wpływ zanieczyszczeń środowiska na stan zdrowia człowieka. Opiekun – mgr Anna Szymczyk
  • Kiljańska Karolina (V LO): Choroby wywołane zanieczyszczoną wodą. Opiekun – mgr Iwona Kowalczyk
  • Pertek Joanna (IV LO): Dźwięczymy jak nam zagrają. Opiekun – mgr Teresa Uklejewska
  • Polak Monika (V LO): Alergia – problem XXI wieku! Opiekun – mgr Grażyna Burczyk

Nagrody zostały ufundowane m.in. przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM, Wydział Edukacji UM, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Pomysłodawcą całej imprezy jest Grażyna Burczyk - nauczycielka biologii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5, która uważa, że Forum to nie olimpiada przedmiotowa ale jedna z aktywnych metod nauczania. To bardzo dobra okazja do rozwijania przez młodzież umiejętności dotyczących poszukiwania, przetwarzania i przyswajania informacji pod okiem nauczycieli, a później również naukowców – specjalistów różnych dziedzin.