Dni Kulturoznawcy

21 – 22 maja 2012 r. odbyły się Dni Kulturoznawcy UKW - nowa inicjatywa studentów kulturoznawstwa UKW, pod przewodnictwem dr Aleksandry Norkowskiej, skupionych w zrzeszeniu Kulturalni UKW.

Podczas Dni Kulturoznawcy zachęcano do obcowania z kulturą, ukazano jej fascynującą różnorodność i wielopłaszczyznowość stanowiącą przedmiot zainteresowań kulturoznawców.

Wszyscy mogli się również dowiedzieć:

• czym zajmuje się kulturoznawstwo
  • jakie możliwości otwiera studiowanie tego kierunku na UKW
  • o wielu inicjatywach podejmowanych przez naszą brać studencką.

Dni Kulturoznawcy stworzyły niepowtarzalną okazję poznania „od kuchni” naszego Instytutu i macierzystej Katedry, wysłuchania interesujących wykładów dotykających różnych dziedzin znajdujących się w orbicie zainteresowań kulturoznawcy, a także uczestniczenia w specjalnie przygotowanych dla Was warsztatach.

PROGRAM Dni Kulturoznawcy UKW:

DZIEŃ I: 21 maja 2012

godz. 17:30, aula 15, PESTKA 2012 – Przegląd Eksperymentalnych Studenckich Tworów Karkołomnie Artystycznych

PESTK-ę poprzedzi prezentacja oferty dydaktycznej IFP, w szczególności kulturoznawstwa oraz Zakładu Teorii Literatury i Wiedzy o Sztuce. Zaplanowano także relację z wyprawy badawczej Koła Naukowego SKPL do Kotliny Kłodzkiej.

DZIEŃ II: 22 maja 2012

Warsztaty poranne - Czytelnia Biblioteki Polonistycznej

9:00-10:30 Warsztat taneczny dancehall - Justyna Porożyńska,  instruktor tańca dancehall i ragga jam w Szkole Tańca Bohema w Bydgoszczy. Z dancehallu szkoliła się u Uli „Afro” Fryc, Sonya’i, Laure Courtellemont.

10:30-12:00 Warsztat teatralny – Katarzyna Chmara-Collins,  prowadząca sekcję teatralną Koła Naukowego Animatorów Społeczno-Kulturowych

Panel wykładowy s. 01 (sala Rady Wydziału)

13:00-13:30 dr Daria Mazur „Uwarunkowania funkcjonowania kinematografii polskiej w okresie pionierskim i międzywojniu”

13:30-14:00 dr Dariusz Lebioda „Kultura Chin i Chiny”

15 min przerwy

14:15-14:45 dr hab. Dariusz Dąbrowski, prof. nadzw. „Dwór księcia halicko-wołyńskiego i króla Rusi Daniela Romanowicza (ok.. 1200-1264) jako środowisko kulturowe”

14:45- 15:15 dr Anna Gluska „Muzyka w różnych dziedzinach życia i sztuki”

15:15-15:45 dr hab. Piotr Siemaszko, prof. nadzw. „Lęk przed cywilizacyjnym przyśpieszeniem w refleksjach pisarzy i myślicieli II połowy XIX i początku XX wieku"

Warsztaty popołudniowe:

16:00 -17:00 s. 18, Warsztat plastyczny Quilling - Marta Ożóg, Aneta Muskała

17:00-18:00 s. 19, Tyflowarsztaty – pismo dla niewidomych i alfabet Braille’a – Michał Frąszczak, Paweł Kowalkowski, Łukasz Zdunkiewicz

18:30 "Wieczornica" - s. 01 (sala Rady Wydziału), Autorski wieczór poetycki Grupy Literackiej Et Cetera

Rejestracja dla osób zainteresowanych wzięciem udziału w warsztatach

e-mail: kulturalni.ukw@wp.pl

Uczestnicy otrzymują zaświadczenia o udziale w warsztatach.

Wspierali nas: Radio Uniwersytet, Gazeta Studencka UKW Atheneum, portal Enjoy Bygdoszcz oraz UKW, C.I.A. Beanus, Szkoła Tańca BOHEMA i stowarzyszenie Visus Supremus.

Mamy nadzieję, że z Dni Kulturoznawcy i naszej PESTK-i wyrośnie coś niezwykłego i wartościowego, co zaowocuje nowymi kontaktami, przyjaźniami oraz ogólnym zbliżeniem środowisk kulturotwórczych Bydgoszczy.