Język – Wielokulturowość – Tożsamość – konferencja

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zaprasza na konferencję naukową „Język – Wielokulturowość – Tożsamość – konferencja”, która odbędzie się 17 i 18 września. Zapisy są przyjmowane do 15 czerwca.

Konferencja kontynuuje, rozpoczęty w 2005 roku, interdyscyplinarny cykl spotkań, poświęconych różnorakim zależnościom pomiędzy językiem a innymi elementami rzeczywistości. Na przestrzeni ostatnich kilku lat poruszano takie zagadnienia, jak np.: Język – historia – polityka (2006), Język – społeczeństwo – wartości (2007), Język – biznes – media (2008), Język – tekst – kultura (2009), Język – rytuał – płeć (2010) oraz Język – natura – cywilizacja (2011).

Z założenia konferencja ma mieć międzydyscyplinarny charakter. W związku z tym zapraszamy do udziału w niej nie tylko lingwistów, ale i literaturoznawców, kulturoznawców, a także reprezentantów innych dyscyplin humanistycznych. Przedmiotem refleksji staną się bowiem szeroko rozumiane związki między językiem, wielokulturowością i tożsamością, a w szczególności: wybór i funkcje języka w konstruowaniu różnych typów tożsamości społeczno-kulturowej (narodowej, etnicznej i rasowej, regionalnej, religijnej); tożsamość a komunikowanie, zwłaszcza w warunkach pogranicza bądź wielokulturowości; sposoby wyrażania tożsamości w tekstach kultury.

Konferencja odbędzie się 17–18 września 2012 roku w budynku Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 11. Prosimy o zgłoszenie tematu wystąpienia do 15 czerwca 2012 roku. Czas wygłaszania referatu nie powinien przekroczyć 20 minut, zaś komunikatu 10 minut. Zamierzamy publikować przekazane teksty wystąpień.

Koszt udziału w konferencji wynosi 350 PLN. W ramach wpisowego organizatorzy zapewniają wyżywienie oraz publikację tomu pokonferencyjnego. Opłata konferencyjna nie obejmuje kosztów związanych z zakwaterowaniem. Prosimy zatem o opłacenie noclegów we własnym zakresie. Na prośbę uczestników konferencji dokonujemy rezerwacji w Hotelu Pomorskim w Bydgoszczy (http://www.hotel-pomorski.pl/). Opłatę konferencyjną należy uiścić do 30 czerwca 2012 roku (tytuł przelewu: „Wielokulturowość”) na konto Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego: Bank Pocztowy S.A. I Oddział w Bydgoszczy 02 1320 1117 2034 2898 2000 0001.

Wypełniony formularz zgłoszeniowy proszę wysłać na podany adres:
Instytut Filologii Polskiej UKW w Bydgoszczy,
ul. Jagiellońska 11, 85-087 Bydgoszcz
z dopiskiem: „Język – wielokulturowość – tożsamość”

lub pocztą elektroniczną na wybrany adres:

annapaluszak@poczta.onet.pl
kkolatka@interia.pl

Dalsze informacje, dotyczące konferencji, będą przesyłane w terminie późniejszym osobom, które wyrażą chęć uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Organizatorzy: Komisja Językoznawcza Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, Zakład Językoznawstwa Historycznego i Kulturowego, Pracownia Polszczyzny i Kultury Regionalnej Instytutu Filologii Polskie, Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej, Katedra Germanistyki, Katedrą Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy