Instytut Biologii Eksperymentalnej (Katedra Genetyki) UKW otrzymał grant na realizację projektu dotyczącego analizy zagrożonego chrząszcza tęgosza rdzawego (Elater ferrugineus).
Projekt: Aleje jako szlaki dyspersji organizmów w krajobrazie rolniczym - analiza przypadku zagrożonego chrząszcza Elater ferrugineus będzie realizowany w latach 2012-2014 pod kierownictwem dr Andrzeja Oleksy z Katedry Genetyki przez zespół badawczy z UKW i Swedish University of Agricultural Sciences w Alnarp.
Stopniowe zmniejszanie ciągłości siedlisk należy do głównych zagrożeń dla gatunków o ograniczonych możliwościach rozprzestrzeniania się. Małe, izolowane populacje doświadczają spadku różnorodności genetycznej, a następnie obniżenia dostosowania w wyniku kojarzenia w pokrewieństwie i utrwalenia szkodliwych alleli. Dlatego zrozumienie czynników wpływających na przepływ genów poprzez krajobraz ma kluczowe znaczenie dla opracowania metod skutecznej ochrony gatunkowej. Celem projektu jest ocena wpływu ciągłości siedlisk na dyspersję u tęgosza rdzawego Elater ferrugineus – zagrożonego gatunku chrząszcza związanego z dziuplastymi starodrzewami. Chrząszcz ten jest objęty ochroną gatunkową i figuruje na czerwonej liście zagrożonych gatunków.
Jak dotąd nie wiadomo czy tęgosz – gatunek skrajnie uzależniony od dziuplastych starodrzewów - jest w stanie przemieszczać się przez obszary pozbawione drzew. Wpływ krajobrazu na przepływ genów zostanie ustalony dzięki opracowaniu modeli przestrzennych, w których elementy krajobrazu będą tłumaczone na prawdopodobne koszty dyspersji dla E. ferrugineus. Stworzone w ten sposób modele struktury krajobrazu będą służyły do obliczenia odległości między populacjami skorygowanych o koszty oporu środowiska i przetestowane przez skorelowanie tak obliczonych odległości z podobieństwem genetycznym między osobnikami. Wyniki rzucą nowe światło na biologię badanego gatunku i ułatwią opracowanie skutecznej strategii ochrony. Oczekuje się, że proponowane badania pozwolą określić rolę informacji przestrzennej w planowaniu działań na rzecz ochrony zagrożonych gatunków.