UKW Uczelnią Liderów
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego uzyskał certyfikat „Uczelnia liderów” w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Szkół Wyższych. Ponadto nasza uczelnia otrzymała wyróżnienie „PRIMUS” dla uczelni z najwyższą punktacją.
12 czerwca 2012 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się gala finałowa konkursu. W trakcie uroczystości poznaliśmy uczelnie uhonorowane certyfikatem za kształcenie dla rynku pracy i współpracę z otoczeniem społecznym. Projekt „Uczelnia Liderów” współorganizuje Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, pod honorowym patronatem Parlamentu Europejskiego.
W programie certyfikacji "Uczelnia Liderów" Fundacja nagradza szkoły wyższe, które starają się kształcić absolwentów atrakcyjnych dla rynku pracy, twórczych, kreatywnych, wyposażonych w szeroką wiedzę i umiejętności praktyczne. - Certyfikaty „Uczelnia Liderów” otrzymają szkoły wyższe, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, których absolwenci są dobrze przygotowani do pełnienia ról zawodowych zgodnych z profilem wykształcenia – wyjaśnia Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
W tym roku certyfikaty otrzymało 48 uczelni z całej Polski, w tym publiczne uczelnie akademickie (7 uczelni), państwowe wyższe szkoły zawodowe (10 uczelni) oraz uczelnie niepubliczne (31 uczelni). Najlepszy wynik uzyskały: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Collegium Civitas w Warszawie, Uczelnia Vistula w Warszawie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie i Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. S. Staszica w Białymstoku.
O przyznaniu certyfikatu „Uczelnia Liderów” decyduje komisja konkursowa złożona z wybitnych przedstawicieli świata polskiej nauki, którzy specjalizują się w problematyce szkolnictwa wyższego, systemu edukacji i rynku pracy. Komisji przewodniczy prof. zw. dr hab. Dariusz Rott – członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, rzeczoznawca Ministerstwa Edukacji Narodowej. Komisja ocenia uczelnie na podstawie wielu kryteriów, takich jak potencjał naukowo-dydaktyczny uczelni i jej pozycja na rynku edukacyjnym, umiędzynarodowienie działalności uczelni, działalność biura karier i akademickiego inkubatora przedsiębiorczości, wsparcie na rzecz rynku pracy, edukacja praktyczna studentów i współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. -Ocena uczelni ma charakter jakościowy, a nie ilościowy, co odróżnia projekt „Uczelnia Liderów” od innych podobnych konkursów, w których zazwyczaj bierze się pod uwagę wskaźniki liczbowe – mówi Halina Przeniosło z zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
W uroczystym finale „Uczelni Liderów” w auli Collegium Novum wzięło udział blisko 200 osób, w tym przede wszystkim przedstawiciele wyróżnionych uczelni.