Kreator innowacyjności – projekt

Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UKW rozpoczęła realizację projektu Zastosowanie nowoczesnych technologii multimedialnych w promowaniu osiągnięć ośrodków naukowo-badawczych. Przedsięwzięcie w 90% finansowane jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Kreator innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”. Budżet projektu obejmuje kwotę ponad 580 tysięcy złotych. Działania będą trwały do czerwca 2013 r. Na czele zespołu projektowego stoi dr hab. Grażyna Sawicka, prof. nadzw..

Głównym celem projektu jest wsparcie środowiska akademickiego w zakresie informowania o prowadzonej działalności badawczo-naukowej oraz jej promocji, które powinno przyczynić się do pozyskania partnerów biznesowych oraz wejścia na rynek usług. Oddziaływanie na otoczenie pozauczelniane odbywać się ma drogą kampanii promocyjno-informacyjnej, opartej zarówno na tradycyjnej aktywności (konferencje, warsztaty, artykuły prasowe), jak i z użyciem tzw. nowoczesnych technologii. Dorobek naukowy wybranych pracowników UKW będzie promowany w formie materiałów audio-wideo na specjalnie utworzonej w tym celu platformie multimedialnej.

Jednym z kluczowych zadań projektu jest zakup wyposażenia pozwalającego tworzyć materiały audio-wideo z wykorzystaniem technologii studia wirtualnego. Osoba prezentująca materiał promocyjny będzie mogła wystąpić na tle dowolnego, wygenerowanego komputerowo, tła. Takie rozwiązanie umożliwi demonstrację skomplikowanych procesów, a także ułatwi przyswojenie przez odbiorcę informacji oraz uatrakcyjni przekaz. W rezultacie dorobek naukowy łatwiej trafi do potencjalnych partnerów biznesowych pracowników UKW.

Dodatkową, niewątpliwie, korzyścią dla Uczelni będzie możliwość wykorzystania w procesie dydaktycznym studia nagrań oraz sprzętu służącego do przetwarzania materiałów cyfrowych. Studenci będą mogli nabywać praktycznych umiejętności stosowania w pracy dziennikarskiej nowych technologii, cennych w ich przyszłym życiu zawodowym.