UKW wśród wioślarskiej arystokracji

Wioślarska ósemka UKW wyrusza w poniedziałek, 25 czerwca na królewskie regaty w Henley. Nasza osada będzie jedynym polskim reprezentantem w tych prestiżowych zawodach.

Rok 2012 jest bardzo udany dla wioślarskiej ósemki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Najpierw zwycięstwo w mistrzostwach Francji, a potem potwierdzenie dominacji na krajowym podwórku dzięki zwycięstwu w Akademickich Mistrzostwach Polski. Te sukcesy jak i te odniesione w poprzednich sezonach spowodowały, że nasi studenci zyskująca coraz większą renomę na międzynarodowej arenie, czego efektem jest zaproszenie na królewskie regaty w Henley. Wystartują tam bez przechodzenia przez eliminacje, z którymi musi zmagać się większość osad.

- Regaty w Henley są najbardziej prestiżowymi i najbardziej „odjazdowymi” regatami na świecie. Każdy, kto chce liczyć się w międzynarodowym wioślarstwie, musi tam być. Niekoniecznie musi zwyciężać, bo zwyciężają tam mistrzowie świata i olimpijscy. Sam udział naszej osady w tych regatach jest już wielkim wydarzeniem - wyjaśnia menadżer naszej osady, Romuald Poślednik.

- Ta wioślarska ósemka od lat jest ważną formą promocji sportu dla Uniwersytetu. To się udaje, bo nasi studenci odnoszą mnóstwo sukcesów, jak choćby niedawne zwycięstwo w Akademickich Mistrzostwach Polski - dodał Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju, prof. Bernard Mendlik.

Tradycja tych regat sięga 1839 roku. Tegoroczna impreza rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 1 lipca. Prestiż tych zawodów przyciąga nie tylko utytułowanych wioślarzy, ale i szeroką publiczność, wśród której zawsze zasiada przedstawiciel brytyjskiej rodziny królewskiej. Nasza osada będzie jedynym polskim przedstawicielem, a za rywali będzie miała m.in. wioślarzy z   Harvardu, Yale czy Sankt Petersburga.

Skład naszej ósemki: Tomasz Nowak, Dawid Kowalkowski, Michał Chrustowski, Michał Kwiatoń, Jakub Porczek, Sebastian Krajewski, Adam Mrotek, Dawid Kalinowski, Rafał Woźniak (sternik), Jakub Truszkowski.(rezerwowy)

Trener: Lech Olszewski

Our rowers are going for very prestige boat-race to Henley. The crew is the only one representative team in this competition from Poland. - Henley Boat race is the most prestigious and most crazy competition in the world. Anyone who wants to be among boat champions must be there. With regard to this competition the result it’s not significant. Winning this competition means that you are among the best and you can start on the championship as well as summer Olympic games - explains the manager of our team, Romuald Poślednik.

- UKW boat race team has been promoting Kazimierz Wielki University since ages. This is the consequence of many victories of our tem in Poland as well as in the world - adds the Vice-Rector, prof. Bernard Mendlik.

Team staff: Tomasz Nowak, Dawid Kowalkowski, Michał Chrustowski, Michał Kwiatoń, Jakub Porczek, Sebastian Krajewski, Adam Mrotek, Dawid Kalinowski, Rafał Woźniak (coxswain), Jakub Truszkowski (substitute).

Trainer: Lech Olszewski