Wywiad z dr inż. Magdalena Stepczyńską

Na stronie Województwa Kujawsko-Pomorskiego ukazał się ciekawy wywiad ze stypendystką samorządu województwa w ramach programu „Krok w przyszłość”. Jest nią dr inż. Magdalena Stepczyńska, asystentka w Katedrze Inżynierii Materiałowej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.

 

 

Czym zajmuje się pani w ramach badań związanych z przygotowywaniem pracy doktorskiej?

Tytuł mojej pracy brzmi „Wpływ wyładowań koronowych na właściwości warstwy wierzchniej polilaktydu”. W ramach prowadzonych badań zajmuję się zagadnieniami dotyczącymi polimeru biodegradowalnego, jakim jest polilaktyd, oraz modyfikowania jego warstwy wierzchniej metodą wyładowań koronowych w celu poprawy właściwości adhezyjnych. Prowadzę również badania określające możliwość wykorzystania tak zwanych wyładowań koronowych w celu sterylizacji folii polilaktydowych jako opakowań artykułów spożywczych.

Polilaktyd jest tworzywem ulegającym szybkiej - w ciągu kilkunastu dni - biodegradacji w warunkach kompostowania przemysłowego. Jest tworzywem o potencjalnie masowym zastosowaniu, głównie do wytwarzania przedmiotów jednorazowego użytku, opakowań żywności i leków oraz butelek do napojów i innych płynów. Ponieważ zużycie opakowań tworzywowych gwałtownie wzrasta, wdrożenie produkcji opakowań z polilaktydu jest ważne nie tylko ze względu na szybkość biodegradacji, ale także dlatego, że jest to materiał wytwarzany z surowców naturalnych (na przykład z mączki kukurydzianej – red. „Wywiadu tygodnia”), a nie na bazie substancji uzyskiwanych z kopalin.


W jaki sposób pani badania mogą się przełożyć na rozwój regionu?


Moje badania dotyczą między innymi modyfikowania warstwy wierzchniej tworzywa. Chodzi o to, by łatwiej łatwej przyjmowało przyjazne środowisku farby wodorozcieńczalne w procesie zadrukowywania. Ta część wyników może być łatwo wdrożona do praktyki przemysłowej, ze względu na istnienie odpowiednich doświadczeń z zakresu modyfikowania innych polimerów (poliolefin) i urządzeń służących do tego modyfikowania, jakimi są aktywatory folii, dlatego nakłady inwestycyjne związane z ich wdrożeniem będą niewielkie. Stwarza to szanse podjęcia produkcji przedmiotów z polilaktydu przez przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem tworzyw polimerowych. Wyniki badań planowanych w rozprawie dotyczą także aspektów związanych z ochroną zdrowia (biobójcze działanie wyładowań koronowych powodujące sterylizację folii polilaktydowej, a także folii z innych tworzyw) i z ochroną środowiska (tworzenie warunków wdrożenia na masową skalę polilaktydu jako polimeru biodegradowalnego). Musimy pamiętać, że do 2014 roku poziom recyklingu opakowań z tworzyw polimerowych musi w Polsce wynieść 25 procent. Stosowanie materiałów biodegradowalnych znacznie obniża koszty recyklingu. Inny aspekt to możliwe zastosowanie wyładowań koronowych jako taniego środka sterylizującego.  
Efekty mojej pracy mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w produkcji opakowań, ale także w medycynie i farmacji.


Jak ocenia pan współpracę ze światem biznesu?

Nie ukrywam, że dzięki tej współpracy mogę pozwolić sobie na wykonanie szerszego zakresu badań, mogę też korzystać z będącej własnością przedsiębiorstw aparatury.  

Umiejętne nawiązanie trwałej i długoterminowej współpracy polega na odpowiednim wyborze przedsiębiorstwa z którym chce się współpracować. Najpierw należy dobrze poznać rynek, wybrać przedsiębiorstwa, które nam najbardziej odpowiadają i są związane z naszą branżą. Należy dobrze przemyśleć, co my doktoranci możemy zyskać dzięki takiej współpracy, jak również co możemy wnieść, jaką innowacyjność lub pomysły do danego przedsiębiorstwa. Oczywiście, na spotkanie w sprawie zawarcia współpracy powinniśmy być dobrze przygotowani, należy wiedzieć, czego się chce i czego się oczekuje.

O jakie problemy potykają się dziś młodzi naukowcy?

Wśród najważniejszych problemów młodych naukowców wymieniłabym brak wystarczających środków na prowadzenie badań i komercjalizację ich wyników, a także trudności z wejściem w środowisko naukowe. Oczywistym jest, że uczelnie mają ograniczone możliwości finansowania potrzebnych nam materiałów i wyjazdów konferencyjnych. Dlatego bardzo ważne jest, aby młodzi naukowcy mieli szansę na udział w różnego rodzaju programach stypendiach i projektach realizowanych w ramach grantów badawczych.

 

(źródło: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=21748&Itemid=533)