Nominacja profesorska dla Andrzeja Dyszaka

Miło jest nam poinformować, że 12 czerwca Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał Andrzejowi Dyszakowi tytuł profesora nauk humanistycznych.

ŻYCIORYS NAUKOWY

Prof. dr hab. Andrzej Dyszak, zatrudniony w Instytucie Filologii Polskiej, jest językoznawcą zajmującym się przede wszystkim gramatyką i semantyką współczesnego języka polskiego. W tym zakresie jego dorobek obejmuje 4 monografie z zakresu składni predykatowo-argumentowej, 2 słowniczki (rzeczowników i czasowników o nietypowej odmianie) i liczne publikacje w czasopismach językoznawczych i tomach pokonferencyjnych. Urodzony w Bydgoszczy swojemu miastu poświęcił badania gwary miejskiej bydgoszczan, czego owocem jest wydany w 2008 Mały słownik gwary bydgoskiej. Przedmiotem jego wielu artykułów stał się także styl artystyczny i socjolektalne odmiany polszczyzny (obecnie pracuje nad slangiem gejów). Jest rzeczoznawcą MEN w zakresie poprawności językowej podręczników szkolnych. W tym roku minęło Profesorowi 25 lat pracy w bydgoskiej Uczelni. W latach 2000-2007 pełnił on funkcję najpierw zastępcy, później dyrektora Instytutu Filologii Polskiej. Od 2001 roku kieruje Zakładem Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego, a od 2007 - Centrum Nauczania Języka Polskiego dla Obcokrajowców.