Start wioślarzy UKW w Henley

Wioślarska ósemka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wystartowała w dniach 27.06.-01.07.2012 w akademickiej rywalizacji o puchar The Temple Challenge Cup w słynnych Królewskich Regatach w Henley.

Nasza osada była w tym roku jedyną polską załogą na tej jednej z najstarszych imprez sportowych świata (pierwsze regaty odbyły się w 1839 r.). Nasi wioślarze byli pierwszą polską ósemką i pierwszą polską, uniwersytecką osadą startującą w tych prestiżowych zawodach.

Zawody rozgrywano w systemie pucharowym: losowane są pary i ta przegrywająca, niezależnie od uzyskanego czasu, odpada z dalszej rywalizacji. Nasi zawodnicy w starcie ze Studenckim Klubem Wioślarskim Nereus z Amsterdamu (finalista z ubiegłego roku) zostali pokonani. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że wśród 32 startujących osad nasza osada zanotowała drugi czas na mecie.

Tradycja rozgrywania tych regat systemem „knock-out” okazała się być dla naszej osady okrutna. Mimo zebrania wielu pochwał za bardzo dobry występ zarówno ze strony organizatorów jak i konkurentów, nasza ósemka musiała niestety pożegnać się z czynnym uczestnictwem w regatach.

W finale uniwersyteckiego biegu ósemek walkę stoczyły dwie amerykańskie osady. Wygrał University of Washington przed Brown University.

Atmosfera Królewskich Regat w Henley jest niepowtarzalna. Mimo typowej angielskiej w tym roku pogody, dziesiątki tysięcy kibiców dopingowały wioślarskie osady wzdłuż całego, liczącego 2112 m, toru regatowego. Wielkie wrażenie robiły wykwintne wielobarwne szykowne stroje, fantazyjne kapelusze i atmosfera sportowego wielodniowego pikniku. W regatach wystartowało 499 osad w dwudziestu kategoriach w tym 133 osady spoza Anglii – m.in. z USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Chin i oczywiście Europy.