Sukces wioślarek UKW

Wioślarki UKW zadebiutowały w dobrym stylu na regatach Golden Boat w Moskwie zdobywając brązowy medal. Wioślarze w nowym składzie zajęli 7. miejsce.

Regaty Golden Boat rozgrywane z okazji „Święta Moskwy” zostały zorganizowane już po raz szósty. W tym roku odbyły się w nowej formule, wioślarze mieli do pokonania sprinterski dystans 500 metrów (zamiast wcześniejszych 7,5 km). Zmieniło się też miejsce zawodów, przeprowadzono je na przepięknie odbudowanym i unowocześnionym olimpijskim torze regatowym „Kryłatskoje” (wcześniej na rzece Moskwie).

Wioślarska ekipa (reprezentacja studentek i studentów) Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wzięła udział na zaproszenie  Komitetu Organizacyjnego w VI Międzynarodowych Regatach Uniwersyteckich Ósemek Wioślarskich „The Golden Boat” 2012, których finałowe biegi rozegrano 2 września 2012.

Dla naszych pań był to debiut na tej imprezie, a panowie wystartowali na niej już po raz trzeci. Oprócz ósemek bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na regaty zaproszono uniwersyteckie ósemki z Niemiec, Włoch, Estonii, Nowej Zelandii, Norwegii, Chorwacji  no i oczywiście osady gospodarzy - Rosji.

To właśnie wioślarki UKW Bydgoszcz zanotowały w swoim pierwszym międzynarodowym starcie spory sukces zdobywając w konkurencji ósemek pań brązowy medal. Nasze studentki uległy wioślarkom z Uniwersytetu w Hamburgu oraz Uniwersytetu Kultury Fizycznej i Sportu w Moskwie. W swoim biegu eliminacyjnym przegrały właśnie z Niemkami, triumfatorkami całej imprezy, uzyskując zresztą drugi czas dnia.

Skład medalowej osady: Monika Ciaciuch, Magdalena Kubiak, Magdalena Kopkowska, Magdalena Janowiak, Daria Woźniakowska, Paulina Straszewska, Paulina Ściesińska, Katarzyna Trzeciak – sterniczka, Patrycja Wełnińska (rezerwowa) oraz  Anna Mocna (WSG Bydgoszcz ).

Akademicka ósemka UKW mężczyzn musiała tym razem zadowolić się siódmym miejscem. W zawodach startowała odmłodzona drużyna, bowiem czterech podstawowych zawodników nie mogło wziąć udziału w regatach ze względu na przygotowania do Akademickich Mistrzostw Świata (Miłosław Kędzierski i Michał Chrustowski) oraz Mistrzostw Europy Seniorów (Adam Mrotek i Sebastian Krajewski). Na uwagę zasługuje fakt, że osada pokonała ubiegłorocznych zwycięzców tych regat - ósemkę Uniwersytetu Otago z Nowej Zelandii.

Skład ósemki mężczyzn UKW Bydgoszcz: Tomasz Nowak, Dawid Kowalkowski, Jarosław Porczek, Michał Kwiatoń, Jakub Pietruszewski, Jakub Truszkowski, Michał Klafetka, Dawid Kalinowski i Rafał Woźniak – sternik.

Wioślarki i wioślarze startujące w Moskwie to na co dzień zawodniczki i zawodnicy bydgoskich klubów: Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego Lotto Bydgostia WSG (RTW Bydgostia), Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego (BTW) i Bydgoskiego Klubu Wioślarek (BKW).

Osadom podczas regat towarzyszyły: Katarzyna Domańska, prezes KU AZS UKW Bydgoszcz i Romuald Poślednik - menager osad wioślarskich UKW Bydgoszcz a opiekę trenerską sprawowali: Lech Olszewski – trener KU AZS UKW Bydgoszcz i Tomasz Strychalski – trener RTW Bydgostia.