Nowy rok, nowe władze

Od pierwszego września 2012 roku funkcję rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego sprawuje prof. Janusz Ostoja-Zagórski. Profesor Zagórski w poprzedniej kadencji piastował stanowisko prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą UKW. W najbliższej kadencji na tym stanowisku zastąpi go prof. Sławomir Kaczmarek. Prorektorem ds. finansów i rozwoju został prof. Piotr Malinowski a prorektorem ds. dydaktycznych i jakości kształcenia prof. Roman Leppert.

Poniżej przedstawiamy sylwetki nowych władz Uniwersytetu.

Rektor - prof. Janusz Ostoja-Zagórski - profesor zwyczajny nauk humanistycznych — archeologia pradziejowa Europy. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1974 roku uzyskał stopień doktora w Polskiej Akademii Nauk, w 1981 - stopień doktora habilitowanego, a w 1994 roku uzyskał tytuł profesora. Z naszą uczelnią jest związany od 1995 roku jako profesor w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Od 2006 roku pełni funkcję Prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą. Prof. Ostoja-Zagórski był wielokrotnie odznaczany przez władze państwowe i samorządowe, m.in. w 2000 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.  

Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą - prof. Sławomir Kaczmarek – ma 56 lat, absolwent biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1995 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Od 2005 roku pełni funkcję Dziekana Wydziału Nauk Przyrodniczych. Doktoryzował się w 1989 roku na Wydziale Rolniczym ATR (obecnie UTP) w Bydgoszczy, uzyskując stopień naukowy doktora nauk rolniczych, w 2000 roku habilitował się na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu w zakresie biologii, zoologii. Tytuł naukowy profesora nauk biologicznych na wniosek Rady Wydziału Biologii UAM w Poznaniu uzyskał w roku 2010. Prof. Kaczmarek jest autorem lub współautorem około 160 prac naukowych, w tym 120 rozpraw i artykułów oraz 40 komunikatów, z czego około 30% opublikowanych zagranicą

Prorektor ds. finansów i rozwoju - dr hab. Piotr Malinowski, prof. nadzw. - ma 63 lata. Absolwent chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1977 obronił pracę doktorską w Instytucie Nauk Fizycznych UMK, a habilitację uzyskał w 1993 roku. W 2000 roku podjął pracę w Instytucie Fizyki UKW. Od 2005 roku pełnił funkcję Dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki UKW. Główny nurt działalności naukowej prof. Malinowskiego jest skoncentrowany wokół problemu opisu efektów korelacji elektronowej w atomach. Cechą charakterystyczną prowadzonych prac jest rozwijanie nowych metod badania efektów korelacyjnych, które dla powiększenia efektywności opisu, w możliwie dużym stopniu wykorzystują symetrię sferyczną atomów. W ostatnich latach zainteresowania koncentrują się na wykorzystaniu formalizmu tzw. hamiltonianów pośrednich do metody sprzężonych klasterów. 

Prorektor ds. dydaktycznych i jakości kształcenia - dr hab. Roman Leppert, prof. nadzw. - ma 47 lat. W 1994 obronił z wyróżnieniem pracę doktorską na Wydziale Pedagogicznym ówczesnej WSP w Bydgoszczy. Rok 2004 przyniósł habilitację na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. Od początku kariery zawodowej profesor Leppert związany jest z naszą Uczelnią. Od 2005 r. pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego Wydziału Pedagogiki i Psychologii, w Instytucie Pedagogiki, w Katedrze Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej. W swej działalności naukowej Roman Leppert zajmuje się m.in. tożsamością młodzieży, jej kondycją psychospołeczną, tożsamością pedagogiki oraz potoczną wiedzą o wychowaniu.