Wielkie święto Brdy za nami

XXI Wielka Wioślarska przeszła już do historii. Kibice zapamiętają ją jako jedną z najbardziej zaciętych edycji pod względem walki na Brdzie i dobrą zabawę przy szantowej muzyce.

Po kilku tygodniach przygotowań największym znakiem zapytania przed XXI Wielką Wioślarską była pogoda. Ta jednak stanęła na wysokości zadania i kibiców przybywających w ostatnią sobotę września na Rybi Rynek i ulicę Mostową witały słoneczne promienie.

Jako pierwsze na starcie stanęły juniorki i  juniorzy, ale sympatycy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego czekali najbardziej na pojedynek naszej ósemki z wioślarzami WSG. Osady rywalizowały dwukrotnie i w ostatecznym rozrachunku liczył się czas z obu startów. Nasi rywale wystąpili z olimpijczykami w składzie, ale w pierwszym wyścigu triumfowała osada UKW. W rewanżu wygrali jednak zawodnicy WSG, wypracowując większą różnicę czasową, wynosząca łącznie 4 sekundy i to oni wyszli na prowadzenie 2:1 w rywalizacji tych dwóch uczelni.

Wielka Wioślarska to jednak nie tylko akademicka rywalizacja, ale i wyścigi innych utytułowanych osad. Ku uciesze bydgoskich kibiców, Puchar Wieczysty Rady Miasta Bydgoszczy powędrował do polskiej ósemki PTW Płock, która minimalnie pokonała Berliner Ruder Club i reprezentację Litwy. Na Brdzie pojawiły się również kajakarki, wśród których najlepiej spisała się Beata Mikołajczyk. W rywalizacji panów triumfował Dawid Putto. Od ośmiu lat na Brdzie pływają również reprezentanci uniwersytetów z Oxford i Cambridge i w tym roku górą byli ci pierwsi.

Wielka Wioślarska to nie tylko sportowa rywalizacja. Ze sceny rozbrzmiewały szanty w wykonaniu zespołu Własny Port, a przed publicznością zaprezentowały się vipy w rywalizacji na ergometrach. Zwyciężył mistrz świata w wieloboju, a obecnie zast. prezydenta Bydgoszczy, Sebastian Chmara. Organizatorami byli: RTW Lotto-Bydgostia-WSG, Kujawsko-Pomorski Regionalny Związek Towarzystw Wioślarskich, Urząd Miasta Bydgoszczy, International House Bydgoszcz, Fundacja Polsko-Brytyjska, AZS UKW Bydgoszcz, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.