Karta Praw Studenta

Kartę Praw Studenta, wprowadzoną reformą szkolnictwa wyższego podpisali 20 września 2012 roku minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz rektorzy szkół wyższych.  W imieniu rektorów dokument podpisał prof. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Reforma została wprowadzona ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym”. Gwarantuje ona studentom od 1 stycznia 2012 r. bezpłatne egzaminy dyplomowe, poprawkowe i komisyjne, wpis na kolejny rok i semestr studiów, złożenie pracy dyplomowej, wydanie suplementu do dyplomu i dziennika praktyk.

Karta praw studenta

Studencie, masz prawo!

Dzięki reformie szkolnictwa wyższego stajesz się równorzędnym partnerem dla uczelni. Karta Praw Studenta to zbiór podstawowych zasad, które chronią interesy studentów.

Masz prawo wiedzieć, że:

• Jesteś najważniejszym podmiotem uczelni.
  • Każdy maturzysta ma równe szanse w dostępie do studiów bezpłatnych.
  • Każdy student ma równe szanse w dostępie do studiów na drugim kierunku.
  • Uczelnia nie może pobierać opłat za egzaminy i podstawowe usługi edukacyjne.
  • Prawa studenta chroni umowa cywilno-prawna z uczelnią publiczną i niepubliczną.
  • Uczelnia nie może pobierać od studenta żadnych dodatkowych opłat nieprzewidzianych w umowie ze studentem.
  • Każdy student ocenia pracę nauczyciela akademickiego.
  • Każdy student ma prawo do jawnej obrony pracy dyplomowej.
  • Uczelnia prowadzi obowiązkowy monitoring losów zawodowych studentów w celu dostosowania programów do potrzeb rynku pracy.
  • Rzecznik praw absolwenta działa na rzecz szybkiego wejścia absolwentów na rynek pracy.

Pełny tekst na stronie MNiSW.