Wykład prof. Jana Miodka na UKW
Katedra Kultury Współczesnej Instytutu Filologii Polskiej UKW w Bydgoszczy zaprasza pracowników i studentów na wykład prof. dra hab. Jana Miodka nt. Najważniejsze zjawiska we współczesnej polszczyźnie.
Wykład odbędzie się 11 października 2012 r. o godz. 11.30, s. 15, ul. Jagiellońska 11.
Profesor Jan Miodek to „człowiek instytucja”, najpopularniejszy polski językoznawca od lat z sukcesem piszący i opowiadający w telewizji i prasie o tzw. kulturze języka polskiego. Udało mu się wypracować świetny sposób na przekazywanie jego zawiłości, nie przybierając przy tym tonu mentorskiego, spokojnie tłumaczy dlaczego warto zauważyć to, iż nasz język się zmienia, dlaczego warto zwracać uwagę jak z niego korzystamy i... dlaczego warto mówić poprawnie.
Jan Franciszek Miodek - językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego; członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Języka Polskiego. Lista jego publikacji jest imponująca, wśród nich jest warto wymienić parę tytułów: Miodek drąży skałę, Rozmyślajcie nad mową! , Słownik Ojczyzny Polszczyzny, Słowo jest w człowieku.
J. Miodek urodził się w 1946 r. w Tarnowskich Górach, w rodzinie nauczycielskiej. Już w szkole średniej narodziły się jego marzenia o zawodzie dziennikarskim, które spowodowały, że po maturze zdecydował się na studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, po których zamierzał ukończyć dwuletnie studia dziennikarskie w Warszawie. Od 1968 obecny na łamach wrocławskiego dziennika Słowo Polskie, gdzie prowadzi rubrykę Rzecz o języku, zaś od 1987 – w TVP program Ojczyzna polszczyzna. Obecnie ma dodatkowo cotygodniowy felieton w Dzienniku Zachodnim i comiesięczny w Śląsku. Od 1995 prowadził program „Profesor Miodek odpowiada”, od 2009 roku w TVP Polonia natomiast - Słownik polsko@polski. Publikował również w miesięczniku Wiedza i Życie.
To właśnie marzenia o dziennikarstwie i programy telewizyjne zapewniły mu dużą popularność oraz uznanie w postaci nagród. Jest zdobywcą telewizyjnych Wiktorów i Super-Wiktora. W plebiscycie „Polityki” (zorganizowanym w 2000 r.)na najwybitniejsze osobowości telewizyjne minionego stulecia zajął 4 miejsce, a w plebiscycie „Gazety Wyborczej” w Katowicach na największe postacie Śląska i Zagłębia XX wieku – miejsce 15. Zwyciężył też kilka razy w plebiscycie „Słowa Polskiego” na najpopularniejszego wrocławianina.