Nie żyje prof. Bogdan Sieliwanowicz

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 10 października 2012 zmarł dr hab. Bogdan Sieliwanowicz, prof. nadzw.. Prof. Sieliwanowicz był absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Warszawskiego.

Specjalizował się w dziedzinie biochemii. W latach 1968-1988 był pracownikiem naukowym i nauczycielem akademickim w Instytucie Biochemii UW. W latach 1988-2005 pracował w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie, gdzie pełnił funkcje zastępcy dyrektora d/s naukowych oraz kierownika Samodzielnej Pracowni Biochemii. W 2006 roku dołączył do zespołu pracowników Instytutu Biologii Eksperymentalnej na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie pełnił funkcję Kierownika Zakładu Biotechnologii. W pracy naukowej Prof. Sieliwanowicz koncentrował się nad oddziaływaniem białek z mRNA i rolą tych połączeń w regulacji aktywności procesu translacji, uczestniczył w pracach nad specyficznością działania niektórych dezoksyrybonukleaz i ich wykorzystaniem do badania sekwencji DNA, kierował badaniami nad unieruchamianiem enzymów oraz komórek przydatnych w technologii żywności pochodzenia roślinnego, pracował nad wpływem warunków hodowli na apoptozę u drożdży.

Prof. Sieliwanowicz był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. W latach 1986-1992 był członkiem Zarządu Głównego PTBioch., sprawował kolejno funkcje: Skarbnika, a następnie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Odszedł od nas niezwykły człowiek, wybitny i ceniony naukowiec, wychowawca i nauczyciel młodzieży akademickiej.