Naukowiec UKW w gronie najlepszych w Polsce

Jako jedyny naukowiec spośród wszystkich bydgoskich uczelni, dr Piotr Rytlewski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otrzymał specjalne stypendium, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla najwybitniejszych młodych naukowców w Polsce.

- Przyjąłem tą wiadomość ze spokojem i prawdę mówiąc jej znaczenie dociera do mnie powolimówi dr Rytlewski. – Czuję się jednak doceniony i wyróżniony a dzięki tej nagrodzie mogę się skupić na działalności naukowej. Chciałbym podziękować profesorowi Marianowi Żenkiewiczowi (Kierownik Katedry Inżynierii Materiałowej, red.), który jest dla mnie nie tylko szefem, ale przede wszystkim mistrzem. Bez jego wsparcia nie otrzymałbym tego wyróżnienia – podkreśla.  

W VII edycji konkursu MNiSW przyznało stypendia dla młodych wybitnych naukowców, prowadzących wysokiej jakości badania i cieszących się imponującym dorobkiem naukowym. Najlepsi z nich będą otrzymywali nawet 4 145 zł miesięcznie przez okres 3 lat. Dr Piotr Rytlewski otrzymał właśnie najwyższe stypendium. W sumie wpłynęło do ministerstwa 811 wniosków. To oznacza, że w pokonanym polu dr Piotr Rytlewski pozostawił kilkuset konkurentów.

- Pozwalam sobie na optymizm, ponieważ wiem, że naszą największą narodową wartością są ludzie młodzi, wybitni studenci i naukowcy, którzy mogą być prawdziwymi liderami przyszłości - podkreśla minister Kudrycka.

Taka opinia minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbary Kudryckiej z pewnością cieszy i napawa dumą nie tylko samego nagrodzonego, ale także wszystkich bydgoszczan.

Dr Rytlewski może się pochwalić wieloma sukcesami naukowymi. Jest autorem wielu artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych (z tzw. „listy filadelfijskiej”) oraz referatów wygłoszonych na wielu prestiżowych konferencjach międzynarodowych. Uczestniczył w wielu projektach badawczych, a obecnie kieruje projektem Iuventus Plus przyznawanego młodym naukowcom, którzy publikują wyniki swoich prac w najlepszych czasopismach naukowych. W najbliższym czasie planuje podjąć współpracę z jednym z największych instytutów badawczych w Niemczech (Leibniz Institut fur Polymerforschung w Dreźnie). Jest również autorem i współautorem pięć wynalazków zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP.

- Takie sukcesy sprawiają, że są dziedziny, w których Uniwersytet Kazimierza Wielkiego plasuje się w ścisłej czołówce w kraju, mimo że jest jeszcze młodym uniwersytetem – mówi Piotr Kwiatkowski, rzecznik prasowy UKW i dodaje, - to świetna informacja dla przyszłych studentów. Warto wybrać UKW, bo tutaj można uczyć się od najlepszych – właśnie takich, jak dr Piotr Rytlewski.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat wzrost funduszy przeznaczanych na stypendia naukowe dla wybitnych, młodych naukowców jest nieporównywalnie wysoki. W 2007 roku takie stypendia wyniosły w sumie niecałe 2 miliony złotych. Dzisiaj na ten cel MNISW przeznacza już blisko 25 milionów złotych. W roku 2007 stypendia otrzymało 10 naukowców, w 2012 roku aż 171.

DR PIOTR RYTLEWSKI - adiunkt w Katedrze Inżynierii Materiałowej. Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach w 2008 roku. Aktualnie zajmuje się laserowym modyfikowaniem warstwy wierzchniej materiałów polimerowych. Najważniejsze osiągnięcia: zastosowanie promieniowania laserowego do modyfikowania warstwy wierzchniej oraz opracowanie nowego kompozytu polimerowego przeznaczonego do autokatalitycznego metalizowania. Prowadzi wykłady i ćwiczenia na studiach stacjonarnych z przedmiotów: nauka o materiałach, współczesne materiały inżynierskie, inżynieria wytwarzania, współczesne metody badań i przetwórstwa tworzyw sztucznych.