Konferencja o ekspertyzach DNA drzew leśnych w postępowaniu sądowym

27 września 2012r. w Leśnym Banku Genów Kostrzyca odbyła się konferencja "Wykorzystanie sekwencji mikrosatelitarnych w jądrowym DNA drzew leśnych do udowodnienia pochodzenia materiału dowodowego w postępowaniu sądowym".

Organizowali ją: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Leśny Bank Genów Kostrzyca, Instytut Genetyki Sądowej oraz Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Udział w niej wzięli przedstawiciele Prokuratury Generalnej, Laboratoriów Kryminalistycznych, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Straży Leśnej oraz świata nauki. W czasie spotkania przedstawiono wyniki badań finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (grant nr N R12 0049 06), którymi kierował dr Artur Dzialuk z Katedry Genetyki UKW oraz omówiono możliwości wykorzystania analiz DNA drzew w zwalczaniu szkodnictwa leśnego.

Celem badań było opracowanie efektywnych metod identyfikacji osobniczej podstawowych gatunków lasotwórczych w Polsce na podstawie analizy DNA izolowanego z drewna i jego fragmentów oraz z innych części drzewa (np. liści, igieł, gałęzi) pozostawionych na miejscu przestępstwa/ wykroczenia i u podejrzanego.

Efektem końcowym prac będzie wprowadzenie do praktyki szczegółowych procedur umożliwiających porównanie DNA ze  śladów pozostawionych w lesie z materiałem dowodowym zabezpieczonym u podejrzanego.

Opracowana metodyka identyfikacji osobniczej drzew  leśnych będzie mogła być wykorzystana na potrzeby wymiaru sprawiedliwości poprzez zlecanie ekspertyz jednostkom naukowym posiadającym odpowiednie doświadczenie i zaplecze aparaturowe.

Potencjalnymi odbiorcami ekspertyz DNA drzew leśnych są:

• sądy,
  • policja,
  • prokuratura,
  • jednostki organizacyjne Lasów Państwowych,
  • Straż Leśna,
  • firmy likwidujące szkody budowlane.

Więcej informacji na stronie Instytutu Biologii Eksperymentalnej.