Albert Kotowski z nominacją profesorską

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski 24 października 2012 wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Jeden z nich otrzymał Albert Kotowski, pracownik Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych.

Prezydent podczas uroczystości powiedział: - Stoją przed polską nauką, szkolnictwem wyższym bardzo ważne zadania, ambitne, trudne czasami niewdzięczne, ale konieczne zarówno z punktu widzenia rozwoju Polski, jak również utrzymania konkurencyjności szkolnictwa wyższego i polskiej nauki.
Bronisław Komorowski zaznaczył też, że o atrakcyjności uczelni zawsze będzie decydowała kadra nauczająca, czyli profesorowie. - To jest ta wartość, bez której polskie uczelnie nawet w przypadku zwiększonego finansowania, dużych inwestycji nie będą atrakcyjne – ocenił.

źródło: www.prezydent.pl

prof. Albert Stefan Kotowski - życiorys naukowy

Ukończył studia historyczne na UMK w Toruniu, w 1981 roku obronił doktorat na UAM w Poznaniu na podstawie pracy: Teatry Deutsche Bühne w Wielkopolsce i na Pomorzu 1919-1939, przygotowanej pod kierunkiem Jerzego Topolskiego. W 1997 roku habilitował się na  Uniwersytecie Alberta Ludwiga we Fryburgu Bryzgowijskim pracą pt.: Polens Politik gegenüber seiner deutschen Minderheit 1918-1939. Od 2003 roku jest profesorem historii Europy Wschodniej na Reńskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn, prowadząc tam m. in. seminarium doktoranckie. Od 2007 roku pracuje na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, obecnie jest kierownikiem Zakładu Historii i Stosunków Międzynarodowych XiX i XX wieku.

Profesor A. Kotowski jest członkiem polskich i niemieckich organizacji i stowarzyszeń naukowych, autorem licznych prac z historii nowożytnej i najnowszej Polski i Niemiec, dziejów stosunków polsko-niemieckich, historii Kościoła i historii Ukrainy. Ważne miejsce w jego twórczości naukowej zajmują dzieje Bydgoszczy oraz Wielkopolski i Pomorza.

Gratulujemy!