Andrzej Dyszak nowym profesorem na UKW

9 października prof. Andrzej Dyszak odebrał nominację profesorską z rąk Prezydent RP Bronisława Komorowskiego.

Prezydent gratulował sukcesu i dziękował za wysiłek, za osiągnięcia na drodze do tytułu profesorskiego.  - To niezwykły moment w życiu każdego człowieka nauki - ocenił.

B. Komorowski zaznaczył, że w obszarze nauki decyduje się problem innowacyjności, a także konkurencyjności polskiej gospodarki, kultury, nauki, zdolności konkurowania młodych ludzi kończących uniwersytety, szkoły wyższe. - Na państwu będzie się w dużej mierze skupiała z jednej strony potrzeba podtrzymywania i myślenia z dumą o przeszłości, a z drugiej wyznaczania odważnych ścieżek prowadzących ku przyszłości, nowoczesności, głębokiej modernizacji - zwrócił się prezydent do profesorów.

źródło: www.prezydent.pl

Prof. Andrzej Dyszak – życiorys naukowy

Prof. dr hab. Andrzej Dyszak, zatrudniony w Instytucie Filologii Polskiej, jest językoznawcą zajmującym się przede wszystkim gramatyką i semantyką współczesnego języka polskiego. W tym zakresie jego dorobek obejmuje 4 monografie z zakresu składni predykatowo-argumentowej, 2 słowniczki (rzeczowników i czasowników o nietypowej odmianie) i liczne publikacje w czasopismach językoznawczych i tomach pokonferencyjnych. Urodzony w Bydgoszczy swojemu miastu poświęcił badania gwary miejskiej bydgoszczan, czego owocem jest wydany w 2008 Mały słownik gwary bydgoskiej. Przedmiotem jego wielu artykułów stał się także styl artystyczny i socjolektalne odmiany polszczyzny (obecnie pracuje nad slangiem gejów). Jest rzeczoznawcą MEN w zakresie poprawności językowej podręczników szkolnych. W tym roku minęło Profesorowi 25 lat pracy w bydgoskiej Uczelni. W latach 2000-2007 pełnił on funkcję najpierw zastępcy, później dyrektora Instytutu Filologii Polskiej. Od 2001 roku kieruje Zakładem Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego, a od 2007 - Centrum Nauczania Języka Polskiego dla Obcokrajowców.