Międzynarodowe Sympozjum Wiersza w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury Galeria Wspólna, Urząd Miasta Bydgoszcz, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Związek Literatów Polskich zorganizowały Międzynarodowe Sympozjum Wiersza International Symposium of Poem.

Wydarzenie miało miejsce 12 listopada 2012 roku w Galerii Wspólnej, ul. Batorego 1/3, godz. 12.00.

Pierwsze Międzynarodowe Sympozjum Wiersza stanowiło platformą dyskusyjną dla odmiennych poetyk i sposobów artykułowania języka poetyckiego. W założeniu impreza ta ma stać się wydarzeniem, które z czasem rozrośnie się i zacznie promieniować swoim zasięgiem na coraz więcej krajów. Zaproszeni poeci zaprezentowali swoje wiersze i przedstawiili interpretację, która stanie się podstawą do szerszej dyskusji.  Do Bydgoszczy przyjechali poeci z innych miast Polski, a także z Iraku, Chin i Wietnamu, a narzędziem porozumienia stał się język angielski. Było to też bezprecedensowe spotkanie kultur, dalekich i kontrastowych, mających dla polskich uczestników spotkania walor egzotyki i intelektualnej przygody. Ważnym elementem była też konfrontacja lokalnych twórców z zagranicznymi gośćmi, a wagę imprezy podniosły także wręczane Nagrody Literackie im. Klemensa Janickiego.

Zaproszeni uczestnicy Sympozjum: Danuta Mucha (Uniwersytet Jana Kochanowskiego), Dariusz Tomasz Lebioda (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), Hatif Janabi (Irak), Zhao Zhifang (Chiny), Lam Quang My (Wietnam).