Zapraszamy na finisaż wystawy fotografii Justyny Jułgi „Podróż sentymentalna. Hommage á Kazimierz Jułga” w Bibliotece Głównej UKW, 1 lutego 2013 o godz. 18.00.
Kilka słów o wystawie samej autorki:
Podczas minionych wakacji głównym źródłem inspiracji twórczych były dla mnie dwa miejsca, położone w Wielkopolsce, a ujmując to dokładniej, na Pałukach. Stały się one tak wciągającym źródłem tematów i pomysłów, ze na jakiś czas w ogóle zapomniałam o istnieniu fotografii portretowej czy związanej z modą. Pojawiła się natura w czystej formie, bez żadnych „domieszek” cywilizacji. Oba te miejsca są mi niezmiernie bliskie. Pierwsze z nich to Kobylec, gdzie od wielu istnieją dom i ogród nad jeziorem, w przepięknym otoczeniu pól , lasów i jezior. Tam spędzamy czas wakacyjny z moja Mamą i kotem, odwiedzane też przez rodzinie i znajomych. Drugie miejsce jest jeszcze bardziej istotne i magiczne. To Rybowo. To tutaj mieszkali moi dziadkowie, tu urodził się mój Tata oraz jego rodzeństwo. To tu, od najwcześniejszego dzieciństwa, powracałam z rodzicami, miałam „bandę” koleżanek, z którymi wspinałyśmy się na drzewa, pływałyśmy w jeziorze, chodziłyśmy „na pachtę” na śliwki sąsiada. Po latach znalazłam to miejsce bardzo odmienionym, jeszcze piękniejszym. Z małej wioseczki stało się wspaniale utrzymana przestrzenią dzięki agroturystyce. Niezwykły jest park krajobrazowy i otoczenie jeziora. Najważniejsze budynki prawie niezmienione, poza jednym. Od kilkunastu lat nie ma już domu dziadków. Pozostał tylko olbrzymi jesion, który rósł przy wejściu. W sierpniu tego roku pojawiła się natomiast ufundowana przez mieszkańców wioski tablica pamiątkowa poświęcona mojemu Tacie w 10. Rocznice śmierci. To jemu dedykuje moja wystawę. To taty inspiracje powróciły w moich zdjęciach i szkicach malarskich, oczywiście w innej formie, zobaczone i „pomyślane” przeze mnie. Będzie wiec dużo nieba, dużo wody i światła, odbić i blasku, fale zieleni i błękitu, skontrastowane brązami i omszałą czernią. Zatarcie granicy między krajobrazem i jego odbiciem, roślinność.
Justyna Jułga studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1994 r. uzyskała tam dyplom z zakresu malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Kolarczyka. Od 1995 r. należy do Okręgu Bydgoskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem, fotografią i instalacją. Ma za sobą 27 wystaw indywidualnych. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych, konkursach plastycznych i plenerach, również w prezentacji sztuki polskiej za granicą „Quo vadis Poland” w Innsbrucku, w Austrii (2001 r.). Pięciokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych plenerach interdyscyplinarnych w Skokach oraz w Poznaniu (w latach 1993 – 1998). Miała tam możliwość tworzenia pod kierunkiem Izabeli Gustowskiej i Józefa Robakowskiego oraz udziału w wystawach poplenerowych w galeriach „ON”, „U Jezuitów” oraz w Galerii „Arsenał” w Poznaniu. W latach 1998 oraz 2000 artystka otrzymała wyróżnienia regulaminowe za zestawy obrazów eksponowane na IV i V Biennale Plastyki Bydgoskiej, natomiast w roku 1999 przyznano jej nagrodę za zestaw 3 obrazów zaprezentowanych na ogólnopolskiej wystawie malarstwa „Aqua fons vitae” („Woda źródłem życia”). Brała udział w III, IV i V Przeglądzie Fotografii Bydgoskiej (w 1999, 2001 i 2004 r.). W 2009 r. uczestniczyła w Wystawie Jubileuszowej Galerii Autorskiej w Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (malarstwo). Od roku 2005 należy do Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego i bierze czynny udział w jego corocznych wystawach, warsztatach i plenerach: Rejs Sztuki, Port Artystyczny oraz Festiwal Smaku. Od 5 lat pracuje jako nauczyciel Visual Arts – prowadzi zajęcia plastyczne w języku angielskim w IX LO w Bydgoszczy, w klasach z maturą międzynarodową. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju oraz za granicą, m.in. w York (Anglia) i w Solingen (Niemcy), również w hotelu „Parnas” w Gdańsku oraz w Izbie Gospodarczej Wodociągi Miejskie w Bydgoszczy.