O polskiej misji w Afganistanie na UKW

Rola Polski w misji w Afganistanie i przewidywany stan tego państwa po opuszczeniu wojsk NATO były tematem konferencji “Między Bydgoszczą a Kabulem - czyli polska misja w Afganistanie”, która odbyła sie 12 grudnia na naszej Uczelni.

Tematem przewodnim dyskusji była rola Polski podczas wojny w Afganistanie oraz jej przyszłość w Sojuszu Północnoatlantyckim (NATO). Podczas debaty zostały poruszone zagadnienia:

• Czym są Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF) i jaką rolę odgrywa w nich Polska?
  • Jakie są następstwa wojny w Afganistanie dla Polski, Europy oraz Bliskiego Wschodu?
  • Jak będzie wyglądała współpraca Polski w NATO w najbliższych 20 latach?

Wśród zaproszonych osób znaleźli się znakomici goście: Minister Bogusław Winid, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; Michał Piwowar, Radca w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO w Brukseli; dr Andrew Michta, Dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund of the United States.

W dyskusji wzięli udział również pracownicy naszej uczelni, z Instytutu Nauk Politycznych UKW głos zavrali: dr hab. Janusz Golinowski, prof. nadzw. - Prodziekan Wydziału Humanistycznego oraz dr Sławomir Sadowski. Moderatorem debaty będzie dr hab. Adam Sudoł, prof. nadzw. Dyrektor Muzeum i Uchodźstwa Polskiego UKW. Po wystąpieniach prelegentów nie brakowało pytań od studentów UKW, po których wywiązała się jeszcze dyskusja dotycząca aktualnych spraw naszego kraju.