Nominacja profesorska dla prof. Czarneckiego

Prezydent RP, Bronisław Komorowski wręczył w piątek, 30 listopada nominacje profesorskie nauczycielom akademickim. Wśród nich znalazł się nasz pracownik, prof. Sławomir Czarnecki.

To kolejne w tym roku wyróżnienie dla pracownika Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Tym razem ten zaszczyt spotkał prof. Sławomira Czarneckiego z Instytutu Edukacji Muzycznej UKW.  Prof. dr hab. Sławomir Czarnecki pracuje w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy od 1 października 2006 roku – obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W roku 1974 ukończył studia muzyczne w zakresie kompozycji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w klasie Piotra Perkowskiego i Romualda Twardowskiego. Uzyskanie dyplomu w zakresie studiów kompozytorskich nie zakończyło edukacji S. Czarneckiego. Systematycznie podnosił swe kwalifikacje muzyczne, jak i pedagogiczne. W latach 1980-1981 – jako stypendysta Rządu Francuskiego – odbył studia uzupełniające u Oliviera Messiaena w Paryżu. Kolejnym stopniem w jego karierze artystycznej było uzyskanie kwalifikacji I stopnia sztuki muzycznej w zakresie dyscypliny artystycznej kompozycja, nadane uchwałą Rady Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie z dnia 12 lutego 1999 roku. 28 czerwca 2006 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej, w dyscyplinie artystycznej: kompozycja i teoria muzyki na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki, Rytmiki i Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ponadto w roku 2001 uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. 

Oprócz pracy kompozytorskiej prowadził także ożywioną działalność dydaktyczną. Po ukończeniu studiów podjął pracę nauczyciela przedmiotów teoretycznych w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie. W latach 1989-1992 pełnił funkcję wicedyrektora tej szkoły. Wraz z grupą nauczycieli opracował założenia programowe wydziału o wybitnych predyspozycjach i zdolnościach muzycznych w zakresie kompozycji i dyrygentury.

Mimo znaczących osiągnięć w działalności pedagogicznej, na pierwszym miejscu stawiał jednak kompozycję. Także w tym zakresie jego osiągnięcia zasługują na wielkie uznanie i słowa podziwu. Jego dotychczasowy dorobek kompozytorski zamyka liczba 49 opusów. Są to utwory na chór a cappella, chór z orkiestrą symfoniczną, utwory kameralne, symfoniczne i wiele utworów wokalno-instrumentalnych. Nagradzane były na licznych konkursach kompozytorskich. Wykonywane były na znaczących estradach filharmonicznych w kraju i za granicą. Wychował już szereg młodych kompozytorów, którzy – śladem swego mistrza – również zdobywają laury na konkursach kompozytorskich, prezentują swoje dokonania dzięki nagraniom radiowym i płytowym.

Kompozycje dr hab. Sławomira Czarneckiego wielokrotnie wykonywali tak znakomici muzycy, jak skrzypek Krzysztof Jakowicz, wiolonczelista Tadeusz Strahl, czy zespoły: Orkiestra Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Orkiestra Kameralna im. Z. Brzewskiego, Orkiestra Camerata Impuls z Katowic, Orkiestra Concerto Avenna, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz chór Schola Cantorum Gedanensis pod dyr. Jana Łukaszewskiego. Szereg utworów S. Czarneckiego wydano drukiem przez Agencję Autorską Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Wydawnictwo TONOS z Darmstadtu, czy też nagrano na płyty CD przez Polskie Nagrania, jak również nagrano archiwalnie przez Polskie Radio.

Profesor jest kompozytorem i zdobywcą wielu prestiżowych nagród, m.in. I Nagrodę na Warszawskim Konkursie Kompozytorskim, I Nagrodę w Konkursie im. K. Szymanowskiego czy Nagrodę Miasta Gdańska z okazji 1000-lecia Hymnus Gedanensis na wielką orkiestrę symfoniczną i chór.

Profesorowi Czarneckiemu serdecznie gratulujemy.