Obrączkowanie ptaków w Botaniku

Już czwarty sezon w Ogrodzie Botanicznym UKW prowadzone są badania ptaków zimujących, w ramach ogólnopolskiego projektu „Akcja Karmnik”.

Ptaki są chwytane w specjalne sieci ornitologiczne, co 2 tygodnie, przy miejscach dokarmiania i znakowane metalowymi obrączkami przez współpracownika Stacji Ornitologicznej MiI Zool Dawida Kilona, absolwenta naszej Uczelni. Przy karmieniu ptaków i obrączkowaniu pomagają studenci KNP w ramach projektu „Ptaki wokół nas – Przyroda częścią nas” finansowanego przez WFOŚiGW w Toruniu.
Obrączkowanie jest metodą, która pozwala śledzić losy ptaków, poznawać ich pochodzenie, określać czas i kierunek wędrówki, przywiązanie do miejsca. Gdy znajdziemy ptaka z obrączką, prosimy skontaktować się ze Stacją Ornitologiczną i podać odczytane numery.

Podczas pierwszego dnia badań (30.XI) zaobrączkowano 191 ptaków z 5 gatunków, najliczniejsza była bogatka Parus major (173 osobniki). Kolejny odłów już 14 grudnia w godzinach 8.00 - 13.00. Odłowy zakończą się 24.II.2013 roku. Punkt obrączkarski znajduje się w „Galerii Arboretum”. Obserwatorów badań prosimy o nie zbliżanie się do sieci. Prosimy również samodzielnie nie uwalniać ptaków. Swego rodzaju rywalizację miedzy ośrodkami można śledzić na stronie