Zespół pracowników Instytutu Geografii UKW rozpoczął w grudniu 2012 r. realizację międzynarodowego grantu badawczego w ramach 7 Programu Ramowego dofinansowanego w kwocie około 900 000 złotych przez Komisję Europejską.
Projekt przygotowywany został przez konsorcjum składające się z 10 partnerów - instytucji naukowych z Europy (z Polski, Włoch, Niemiec, Szwecji, Rumuni, Mołdawii, Ukrainy i Rosji). Tytuł projektu to: Fluvial processes and sediment dynamics of slope channel systems: Impacts of socio economic - and climate change on river system characteristics and related services - FLUMEN, no. 318969 [Dynamika procesów fluwialnych i transportu osadów w korytach rzecznych: wpływ czynników społeczno – ekonomicznych oraz zmian klimatu na systemy rzeczne oraz powiązania miedzy nimi].
Polskę reprezentuje grupa pracowników Zakładu Hydrologii i Ochrony Wód (Instytut Geografii) z UKW w Bydgoszczy. Koordynatorem zespołu jest dr Michał Habel. UKW w Bydgoszczy jest drugim beneficjentem pod względem uzyskanego dofinansowania.
W czerwcu 2012 Komisja Europejska rozstrzygnęła konkurs przyznając finansowanie projektu FLUMEN, w ramach programu IRSES – (International Research Staff Exchange Scheme - Międzynarodowa Wymiana Pracowników) w Programie Szczegółowym LUDZIE.
Projekt realizowany będzie w latach 2012-2016 i przewiduje 54 wyjazdy na jednomiesięczne staże. Naukowcy z Polski, Włoch, Niemiec, Rumuni i Szwecji odbędą wyjazdy do Rosji i na Ukrainę. Z kolei naukowcy z Rosji i Ukrainy uczestniczyć będą w stażach w krajach Unii Europejskiej w ramach konsorcjum.
Celem projektu FLUMEN jest wymiana doświadczeń, metod i wiedzy o procesach hydrologicznych i sedymentologicznych rzek, opracowanie i ujednolicenie narzędzi oraz modeli monitorowania denudacji w zlewniach rzecznych.
W dniach 6 - 9 grudnia 2012 w Kijowie odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów konsorcjum projektu FLUMEN. Polskę reprezentował dr Michał Habel z Instytutu Geografii UKW. Podczas spotkania koordynatorów w Kijowie poruszono kwestie zarządzania projektem oraz wyznaczono obszary, w których prowadzone będą badania:
- Erozja gleb i procesy denudacyjne w zlewniach rzek (Sycylia – Włochy, Toskania - Włochy);
- Zmiany morfologii koryt rzek nizinnych (dolna Wisła i jej dopływy – Polska);
- Procesy korytowe rzek obszarów górskich (Kamczatka – Rosja, rzeka Selenga i Jezioro Bajkał –Mongolia i Rosja).
Dr Michał Habel (po środku) nad Dnieprem wraz z koordynatorem głównym projektu FLUMEN dr Michaelem Maerkerem z Uniwersytetu we Florencji (po lewej) oraz z dr Christianem Conoscenti z Uniwersytetu w Palermo (po prawej)