Kolejna edycja Nocy Biologów odbędzie się 11 stycznia w 20 ośrodkach akademickich. Na zwiedzających w całym kraju czekają setki ciekawych warsztatów, wycieczek po laboratoriach czy wykładów. Niektóre ośrodki przygotowały już szczegółowe programy wydarzeń i uruchomiły zapisy.
W Bydgoszczy będzie można posłuchać m.in. o ciężko pracujących nocnych pszczołach, o nietoperzach jako jedynych ssakach posiadających zdolność do aktywnego lotu oraz o mrocznej stronie owadów. Wykłady, pokazy, warsztaty i wiele innych atrakcji czeka na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego oraz w bezpośrednio z nim sąsiadującym Ogrodzie Botanicznym, w którym będzie można dowiedzieć się m.in. w jaki sposób ptaki migrujące radzą sobie z trudami nocnych wędrówek i czuwaniem w ciągu dnia, obejrzeć pokonkursowa wystawę prac plastycznych "Ptaki wokół nas – Przyroda częścią nas".
Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających, a o ile festiwale nauki na stałe zagościły w krajobrazie kraju, to dotyczą one wszelkich form aktywności naukowej. Noc Biologów stała się okazją, by pokazać nauki biologiczne.
Dlaczego Noc Biologów zorganizowano w styczniu? "Bo nawet zimą można zaobserwować ciekawe zjawiska związane z biologią" - podkreślił koordynator wydarzenia. Dodał, że pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się 13 stycznia w piątek, stąd w logo Nocy Biologów pojawił się czarny kot i sowa.
Wydarzenia związane z Nocą Biologów na wydziałach rozpocząć się mają jeszcze przed zapadnięciem zmroku - o g. 15, a skończą się około g. 23. W ogrodach botanicznych atrakcje przygotowano wcześniej - w ciągu dnia, zanim zrobi się ciemno.
Udział w Nocy Biologów jest bezpłatny, ale na niektóre wydarzenia niezbędna jest rejestracja.
Zapisy i szczegółowy program Nocy Biologów dostępne są na jej stronie nocbiologow.pl