V Festiwal Chórów Akademickich

Zapraszamy na V Festiwal Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie”, podczas którego w parafiach diecezji bydgoskiej będzie można wysłuchać najpiękniejsze polskie kolędy. Koncert Galowy uczestników festiwalu odbędzie się w niedzielę, 20 stycznia o godz. 16:30 w Bazylice Mniejszej Parafii pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy.

Inauguracyjny Festiwal Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie” odbyła się 18 stycznia 2009 r. Od tej pory, już 4-krotnie z inicjatywy Dyrektora Artystycznego Festiwalu prof. dra Sylwestra Matczaka oraz Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego dr. hab. Bernarda Mendlika, przy wsparciu J.M. Rektora UKW prof. dr. hab. inż. Józefa Kubika w tym święcie chóralnym uczestniczą chóry z różnych ośrodków akademickich Polski. Podczas dotychczasowych IV edycji w parafiach Diecezji Bydgoskiej corocznie można wysłuchać najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu chórów akademickich. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się zawsze Koncert Galowy, który odbywa się w Bazylice  Mniejszej Parafii pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Podczas koncertu śpiewają wszystkie zaproszone chóry, a także wykonują wspólnie wybrane kolędy, co w wykonaniu kilkuset osobowego zespołu brzmi zawsze wyjątkowo w okresie Bożego Narodzenia. To wydarzenie artystyczne jest bardzo szeroko prezentowane w bydgoskich mediach, a patronat medialny przyjmują TVP Bydgoszcz oraz Polskie Radio PiK. W ciągu minionych 4 edycji festiwalu uczestniczyły w nim następujące chóry:

• Chór Collegium Medicum UMK w Toruniu pod dyrekcją Janusza Staneckiego
  • Chór Akademicki UMK w Toruniu pod dyrekcja Arkadiusza Kaczyńskiego
  • Chór Akademicki Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją Mariusza Mroza
  • Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy pod dyrekcją Agnieszki Sowy
  • Chór Zespołu Kolegiów Nauczycielskich w Wałczu pod dyrekcją Małgorzaty Izban
  • Chór Akademii Pomorskiej w Słupsku JUVENTUS CANTANS pod dyrekcją Beaty Wróblewskiej
  • Chór Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy pod dyrekcją Rafała Sójki
  • Schola Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy pod dyrekcja Katarzyny Szewczyk
  • Chór Kameralny 441 Hz pod Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyrekcją Anny Borkowicz
  • Chór Instytutu Edukacji Artystycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie pod dyrekcja Ryszarda J. Piotrowskiego
  • Chór Żeński Wyższej Szkoły Biznesu w Pile pod dyrekcja Dariusza Izbana