Nowe konkursy dla naukowców!

Ruszają ostatnie nabory wniosków w programach HOMING PLUS i POMOST (dziedziny Bio, Info, Techno) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Do 29 marca 2013 r., naukowcy, którzy chcą uzyskać finansowanie na prowadzenie innowacyjnych badań, będą mogli składać wnioski w tych konkursach.

Program HOMING PLUS adresowany jest do naukowców, którzy posiadają co najmniej stopień naukowy doktora i znajdują się na wczesnym etapie kariery naukowej (do 4 lat po doktoracie). Program jest również otwarty dla młodych doktorów innych narodowości zainteresowanych odbyciem stażu podoktorskiego w Polsce.

Zgłoszenie do programu powinno być poprzedzone minimum 9 miesięcznym pobytem w zagranicznej instytucji naukowej, związanym z prowadzeniem badań naukowych lub stażem podoktorskim. Aplikować mogą osoby, które przyjechały do Polski nie wcześniej niż 12 miesięcy przed upływem daty składania wniosków lub planują przyjazd do Polski najpóźniej po 6 miesiącach od tej daty.

Wniosek składa kandydat wraz z polską jednostką naukową, w której prowadzone będą badania, zaś projekty realizowane w ramach programu mogą trwać od 1 roku do 2 lat.

Finansowanie w programie HOMING PLUS obejmuje: subsydium badawcze w wysokości do 80 000 zł rocznie, stypendium naukowe w wysokości 5 000 zł miesięcznie oraz stypendia naukowe w wysokości  1 000 zł miesięcznie dla dwóch studentów realizujących jednocześnie prace magisterskie pod kierunkiem laureata programu.

W ostatniej edycji konkursu zostaną sfinansowane projekty o łącznej wartości 2,8 mln złotych.

W ramach programu POMOST finansowane są projekty naukowe realizowane przez rodziców-naukowców (posiadających co najmniej stopień naukowy doktora), którzy chcą powrócić do pracy naukowej po przerwach związanych z opieką nad małym dzieckiem.

Wnioski mogą być składane przez kobiety, które posiadają dziecko w wieku do lat 4 (lub 7 lat w przypadku adopcji lub porodu mnogiego) oraz mężczyzn, którzy korzystali z urlopów lub przerw w pracy związanych z posiadaniem takiego dziecka, trwających nieprzerwanie przez okres co najmniej 6 miesięcy, przy czym powrót do pracy naukowej z takich urlopów mógł nastąpić przed terminem składania wniosków, jednak nie wcześniej niż 12 miesięcy przed tym terminem.
Projekty w ramach programu mogą trwać od 1 roku do 2 lat i mogą być realizowane w niepełnym wymiarze zatrudnienia.

Finansowaniu podlega: grant badawczy (m.in. wynagrodzenie kierownika projektu, koszty prac badawczych, aparatura, materiały badawcze, koszty wymiany międzynarodowej) oraz stypendia dla maksymalnie trzech podopiecznych (studentów lub doktorantów) wyłonionych w trybie konkursowym. Łączna wysokość obu części grantu wynosi do 140 000 zł rocznie.

W ostatniej edycji konkursu zostaną sfinansowane projekty o łącznej wartości 2,5 mln złotych.

Zgłoszenia do konkursów przyjmowane są za pośrednictwem elektronicznego formularza wniosku dostępnego na stronie: www.fnp.org.pl.

Dodatkowe informacje można uzyskać od koordynatorów programów HOMING PLUS i POMOST:
Koordynator programu HOMING PLUS: tel. (22) 424 02 52, e-mail: fundusze@fnp.org.pl
Koordynator programu POMOST: tel. (22) 498 16 29, e-mail: fundusze@fnp.org.pl

Programy HOMING PLUS i POMOST są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.