Humanistyka nowocześnie na UKW

Od roku akademickiego 2013/2014 oferta Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wzbogaci się o trzy nowe kierunki – humanistykę drugiej generacji, turystykę krajoznawczą i kulturową oraz regionalistykę europejską.

Humanistyka drugiej generacji (studia I stopnia) jest odpowiedzią  na zmieniającą się rzeczywistość. Humanistyka 2.0 to innowacyjny kierunek humanistyczny oparty o nowoczesne technologie, który łączy humanistyczną wiedzę i doświadczenie pisarskie z umiejętnościami programistycznymi. Po tym kierunku absolwent gotów jest do pracy w roli specjalisty ds. social media, projektanta gier, redaktora i dziennikarza nowych mediów czy copywritera. Połączenie humanistyki oraz informatyki i wiedzy programistycznej daje absolwentom wiele możliwości w poszukiwaniu pracy.

Specjalności:

  • (e-)pisarstwo i edytorstwo komputerowe,
  • dziennikarstwo internetowe i social media,
  • społeczeństwo informacji i cyfryzacji,
  • badanie i projektowanie gier.


Turystyka krajoznawcza i kulturowa (studia II stopnia) jest kolejnym kierunkiem, w którym humanistyka łączy się z innym obszarem – naukami przyrodniczymi oraz ekonomicznymi. Ta interdyscyplinarność  pozwoli na uatrakcyjnienie branży turystycznej poprzez umiejętność twórczego przygotowania ofert rekreacyjnych, planowania wycieczek i działań związanych z promowaniem danych regionów oraz kreatywnego wykorzystywania swojej wiedzy. Kierunek ten ma przygotować studentów do pracy w jednostkach związanych z turystyką, administracją rządową i samorządowa, ale również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Specjalności:

  • turystyka kulturowa,
  • organizacja i zarządzanie w turystyce i rekreacji.

 

Wejście Polski do Unii Europejskiej znacznie zmieniło społeczno-gospodarczy obraz naszego kraju. W wykorzystaniu możliwości  tej współpracy  pomóc ma kolejny kierunek, czyli regionalistyka europejska (studia I stopnia). Zapraszamy na niego osoby, które w przyszłości chcą związać się z europejskimi instytucjami oraz polskimi jednostkami administracyjnymi wykorzystującymi międzynarodowe kontakty. Głównym zadaniem tego kierunku jest przygotowanie do uczestnictwa w projektach unijnych, kreowania polityki regionalnej i określenia zasad współpracy między instytucjami różnych krajów.

Specjalności:

  • regionalistyka w Unii Europejskiej,
  • regionalistyka w Polsce.