Bydgoszcz i UKW kochają recykling

Walentynki to święto zakochanych, ale też i okazja do pokazania miłości do środowiska Można to zrobić włączając się w akcję „Kocham recykling” i przynosząc zużyte baterie do Biblioteki UKW.

W ostatnim roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 10 tys. ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, czy rtęć mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska ma obowiązek zebrać selektywnie w 2013 roku 30% baterii z rynku (ok. 3.400 ton)! Zbierajmy je więc!

Doskonałą okazją do zbiórki baterii jest akcja pt. "Kocham recykling", organizowana w Walentynki -Dzień Zakochanych - 14 lutego w  40 miastach  w całej Polsce, w tym, w Bydgoszczy. Pomysłodawca akcji Dominik Dobrowolski - znany ekolog i podróżnik,  zaprasza do udziału, obiecując, że każdy kto przyniesie zużyte baterie dostanie w podziękowaniu lizaki w kształcie serca. To oczywiście tylko symbol, ale bardzo ważny, pokazujący, że nasza troska o środowisko może i powinna składać się z takich drobnych, ale bardzo ważnych codziennych nawyków, jak choćby segregowanie baterii i nie wyrzucanie ich do śmieci. Partnerem akcji  w Bydgoszczy jest Europejska Platforma Recyklingu - firma organizująca zbiórkę i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii.

W Bydgoszczy zbiórka baterii odbędzie się w Bibliotece UKW (wypożyczalnia książek) przy ul. Chodkiewicza 30. Każdy, kto przyniesie do Biblioteki w dniu 14 lutego, zużyte baterie, otrzyma lizakowe serduszko - jako podziękowanie za udział w akcji. Koordynatorem zbiórki jest PROJEKTOR -wolontariat studencki. Więcej informacji udziela Koordynator Projektora w Bydgoszczy, Nina Woderska:  tel. 667 313 012, mail: n.woderska@projektor.org.pl. Szczegóły akcji m.in. na stronie www.cycling-recycling.eu