Rosa Universitatis dla zasłużonych bydgoszczan

Jednym z symboli Bydgoszczy jest róża, która wiążę się z miłością, pięknem, oddaniem czy też męstwem. Róża stała się też głównym motywem nagrody przyznawanej przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego dla wybitnych bydgoszczan.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest ważnym elementem miasta i opiniotwórczym ośrodkiem napędzającym wiele działań społecznych, kulturowych i sportowych w naszym mieście. Dla podkreślenia więzi Uczelni i Bydgoszczy, nasz Uniwersytet przyznaje od tego roku statuetki Rosa Universitatis, które trafiają do rąk zasłużonych osób dla miasta i zarazem – promocji UKW. Nie bez powodu na główny motyw tej nagrody została wybrana róża, bo jest ona symbolem Bydgoszczy, którym może poszczycić się tylko nasze miasto. Róża znajduje się na obrazie Matki Boskiej z Różą w bydgoskiej Katedrze, a od teraz – będzie również widoczna na statuetkach przyznawanych przez UKW.

Pierwsze statuetki Rosa Universitatis rektor UKW, prof. Janusz Ostoja-Zagórski wręczył prof. Markowi Haratowi, kierownikowi kliniki neurochirurgii Wojskiego Szpitala Klinicznego, Tomaszowi Zaboklickiemu, prezesowi bydgoskiej Pesy oraz Mirosławowi Ślachciakowi, prezesowi Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

Róża dla zasłużonych bydgoszczan - wywiad z prof. Aleksandrem Jankowskim, dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Mediów