P. Grzybowski autorem Książek Roku

We wtorek 12 lutego 2013 w Głównej Księgarni Technicznej w Warszawie ogłoszone zostały wyniki plebiscytu "Książki Roku 2012" (www.ksiazkiroku.pl), podsumowującego cykl kwartalnych konkursów na najlepsze literackie premiery organizowany przez redakcję serwisu Granice.pl.

Dzięki głosom internautów wyróżnienia w plebiscycie otrzymały aż dwie książki dr Przemysława Grzybowskiego z Katedry Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej UKW: w kategorii „Poradniki”: Doktor klaun! Terapia śmiechem, wolontariat, edukacja międzykulturowa; zaś w kategorii „Książki dla dzieci”: Spotkania z Innymi. Czytanki do edukacji międzykulturowej.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim głosującym, którzy przyczynili się do tego sukcesu!

Opisy książek:
„Doktor klaun! Terapia śmiechem, wolontariat, edukacja międzykulturowa” to pierwsza w Polsce bogato ilustrowana monografia na temat terapii śmiechem i działalności doktorów klaunów – wspaniałych ludzi z czerwonymi nosami, znanych miłośnikom filmu Patch Adams.

Została w niej ukazana rola śmiechu w życiu chorych, cierpiących i umierających, a także ich bliskich, troszczącego się o nich personelu placówek medycznych i opiekuńczych oraz wolontariuszy. Śmiech został przedstawiony jako czynnik poprawiający jakość życia i środek przekraczania granic między ludźmi, dzięki czemu możliwe są wzajemne poznanie, dialog, przyjaźń itp. Czytelnik znajdzie tu podstawy teoretyczne, historię, liczne przykłady zastosowań terapii śmiechem oraz charakterystykę działań doktorów klaunów w perspektywie międzynarodowej.

Książka zawiera obszerny poradnik metodyczny (m.in. zestawy gier i zabaw); przewodniki bibliograficzne, filmowe, internetowe odsyłające do kilku tysięcy źródeł; a także wybór wzorów dokumentów niezbędnych wolontariuszom. Wyjątkowym dodatkiem jest płyta DVD z filmami i fotografiami dotyczącymi pracy doktorów klaunów z Argentyny, Danii, Peru i Polski.

Opracowanie to przeznaczone jest dla osób, które chciałyby poprawiać jakość życia innych ludzi i własną – zwłaszcza za pomocą śmiechu. Z pewnością zainteresuje lekarzy, pielęgniarki, terapeutów, nauczycieli, pracowników socjalnych, studentów medycyny i nauk o zdrowiu, psychologii, pedagogiki, animatorów świetlic i kół zainteresowań, członków organizacji pozarządowych, wolontariuszy itp. Stanowi niezbędną pomoc dla osób piszących prace dyplomowe na temat terapii śmiechem i wolontariatu oraz zainteresowanych problemami edukacji międzykulturowej.
Książka zawiera osiem filmów zapisanych na płycie DVD!

 „Spotkania z Innymi” to bogato ilustrowany zbiór siedemnastu czytanek o osobach odstających od ogółu społeczeństwa, a przez to postrzeganych jako dziwaczne, a nawet niebezpieczne, będących tematem plotek. Główna bohaterka czytanek Kamila poznaje osoby niepełnosprawne, chore, starsze, wywodzące się z obcych narodów i kultur, praktykujące odmienne religie, charakteryzujące się różnymi stylami życia i możliwościami. Ich obecna sytuacja jest zwykle wynikiem wydarzeń z przeszłości, które ukształtowały ich charakter, poglądy na  świat i wpłynęły na zachowanie. Kamila dowiaduje się, że nie wszyscy ludzie są tacy sami, lecz są w równym stopniu ważni i tak samo zasługują na szacunek, przyjaźń i miłość.  Podstawowe treści wychowania zawarte w czytankach to tolerancja szacunek dla odmienności, przekonanie o konieczności poznania drugiego człowieka zanim wyda się o nim opinię i zacznie oceniać jego zachowanie. To pierwsza w Polsce pomoc naukowa dla najmłodszych zawierająca tak bogaty wybór tematów w tej dziedzinie. 

„Spotkania z Innymi” z pewnością zainteresują nauczycieli, studentów nauk społecznych i humanistycznych, animatorów świetlic, członków organizacji pozarządowych itp. Oprócz czytanek publikacja zawiera poradnik metodyczny, listy lektur uzupełniających dla dzieci i dorosłych oraz wykaz stron internetowych z materiałami do edukacji międzykulturowej. Czytanki przeznaczone są dla dzieci w wieku 6–10 lat. Mogą być wykorzystywane w domowym zaciszu lub na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych.