Rekonstrukcje historyczne przy okazji rocznic ważnych wydarzeń powoli stają się już tradycją. Właśnie temu nowemu trendowi i elementom składającym się na te efektowne przedstawienia będzie poświęcone seminarium na UKW.
Współcześnie rekonstrukcja historyczna jest nową formą spojrzenia na historię i kulturę materialną. Działalność organizacji zajmujących się odtwórstwem historycznym stanowi atrakcyjną formę przybliżania różnorodnych aspektów historii dla potencjalnego odbiorcy i powoduje zwiększenie zainteresowania historią. Dzięki temu społeczeństwo zyskuje bezpośredni kontakt z ożywioną historią. Tylko w samej Bydgoszczy rocznie odbywa się kilka takich spektakli, a jedną z najbardziej znanych i spektakularnych inscenizacji w Polsce jest bitwa pod Grunwaldem.
I Bydgoskie Seminarium Rekonstrukcji Historycznej „Młodość historii. Rekonstrukcja historyczna w przestrzeni i świadomości społecznej Kujaw i Pomorza” ma za zadanie ukazać potencjał tych spektakli oraz przedstawić grupy rekonstrukcyjne z Kujaw i Pomorza. Prelegentami będą pracownicy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz twórcy historycznych inscenizacji. Seminarium nie ograniczy się jedynie do dyskusji, w jego trakcie zostanie wyświetlony film „Tryszczyn 1939”, a w przerwach pomiędzy poszczególnymi panelami będą odbywać się pokazy walk rycerskich, tańca oraz średniowiecznej kuchni.
Seminarium odbędzie się 22 marca w godz. 8:30-17:30 w auli Copernicanum UKW przy ul. M. Kopernika 1.
Wstęp na wszystkie wykłady i pokazy jest wolny, nie obowiązują zapisy. Serdecznie zapraszamy.