Jerzy Grotowski - ziarna wyzwania - 6 marca

Nawiązując do idei Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Inne Sytuacje (organizatorzy: Fundacja Kultury Yakiza, Teatr Polski, Miejskie Centrum Kultury i teatr niebopiekło), MCK 6 marca zaprasza studentów, przyszłych kulturoznawców, osoby zainteresowane teatrem na spotkanie z profesorem Dariuszem Kosińskim z Instytutu Jerzego Grotowskiego. Wykład wzbogacą fragmenty filmów z archiwum Instytutu.

Podstawowym problemem i zarazem celem wykładu będzie poszukiwanie tego, co w dorobku teatralnym i poteatralnym Jerzego Grotowskiego (1933–99), reżysera, twórcy i lidera Teatru Laboratorium, jednego z największych artystów sztuk przedstawieniowych XX w., może być inspirujące dla ludzi wkraczających dziś z własnymi pytaniami i potrzebami w świat kultury, w życie społeczne i polityczne, w różnorodne formy aktywności. Omawiając poszczególne sfery rozległego i różnorodnego dorobku Grotowskiego, poszukiwać będziemy nie historycznych zasług i tytułów do sławy, ale tego, co może nam pomóc dziś – w zupełnie innej sytuacji odnaleźć własne sposoby odpowiedzi na wyzwania, które stawia współczesność, a które – przynajmniej niekiedy – Grotowski pomaga zobaczyć wyraźniej.

W trakcie wykładu omówione zostaną elementy programu i działalności teatralnej, parateatralnej oraz finałowej fazy poszukiwań Grotowskiego związanej ze „Sztuka jako wehikułem”. Z zarysu biografii twórczej, interpretacji dzieł i myśli, fotografii i fragmentów filmowych, które wykorzystane będą jako ilustracje, prof. Kosiński postara się stworzyć obraz Grotowskiego jako naszego sojusznika.

Dariusz Kosiński, profesor w Katedrze Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Najważniejsze publikacje: Sztuka aktorska w polskim piśmiennictwie teatralnym XIX wieku…, Kraków 2003; Sceny z życia dramatu, Kraków 2004, Dramaturgia praktyczna…, Kraków 2005, Polski teatr przemiany, Wrocław 2007, Grotowski. Przewodnik, Wrocław 2009, Teatra polskie. Historie, Warszawa 2010. Od stycznia 2010 dyrektor programowy Instytutu im. J. Grotowskiego we Wrocławiu.

6 marca 2013, środa, godz. 18.00 „Jerzy Grotowski – ziarna wyzwania” - wykład z prezentacją multimedialną – prof. Dariusz Kosiński (Instytut im. Jerzego Grotowskiego/Uniwersytet Jagielloński), sala kinowo-widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, wstęp wolny.

Rezerwacje: ewa.stolowska@mck-bydgoszcz.pl, tel. 52 32 55 558