Polska Akademia Dzieci na UKW

Polska Akademia Dzieci na UKW

Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową bezpłatny Uniwersytet prowadzony przez dzieci i dla dzieci. W zajęciach uczestniczą dzieci w wieku od 6. do 12 lat. W projekt w Bydgoszczy zaangażowali się pracownicy naszej uczelni, szczególnie Katedry Filologii Angielskiej.

28 lutego odbył się wykład Mikołaja Sobocińskiego z Katedry Filologii Angielskiej "Fonetyka języka. Dźwięki mowy, melodia i dialekty - materiał do zabawy!"

Dzieci, które przyszły na zajęcia były zachwycone, aktywnie uczestniczyły w zajęciach i dowiedziały się wielu nowych ciekawych rzeczy a wszystko w formie zabawy!

Następne spotkanie już 14 marca! Kontakt mailowy i zapisy: pad.bydgoszcz@gmail.com.

Wszystkie informacje o PAD Bydgoszcz dostępne są na FB.

Kilka słów o idei Polskiej Akademii Dzieci od jej twórców:

Nasze działania opierają się głównie na wspieraniu rozwoju potencjału naukowego, jaki drzemie w dzieciach i młodzieży, niezależnie od ich sytuacji materialnej, społecznej, a nawet zdrowotnej.
Do uczestnictwa w naszych zjazdach zapraszamy uczniów szkół podstawowych, wychowanków domów dziecka oraz małych pacjentów hospicjów.
Zachęcamy ich do rozwijania swoich pasji naukowych oraz dzielenia się nimi ze swoimi rówieśnikami w niespotykanych dla nich warunkach – na aulach uniwersyteckich przed pełną salą słuchaczy.

Zostaliśmy wyróżnieni przez Ministerstwo Edukacji Narodowej tytułem Miejsce Odkrywania Talentów.

Pokazujemy, że dzieci mogą współtworzyć naukę:

  • dzieci mogą wiele nauczyć się od naukowców, jako autorytetów w danej dziedzinie nauki,
  • naukowcy mogą bardzo dużo dowiedzieć się od dzieci, jest to dla wykładowców akademickich nowe doświadczenie dydaktyczne, gdyż dzieci są zupełnie innymi odbiorcami niż studenci uczelni wyższych.

Nie oceniamy wiedzy dzieci, przez co czują się one o wiele swobodniej niż w ławkach szkolnych.
Osoby zaangażowane w naszą działalność nie dostają z tego powodu żadnego wynagrodzenia: ani wykładowcy akademiccy, ani studenci pomagający przy organizacji, ani koordynatorzy na poszczególnych uczelniach czy też członkowie Stowarzyszenia Polska Akademia Dzieci.