Prof. Alois Woldan z Uniwersytetu Wiedeńskiego 12 marca 2013 wygłosił wykłady na naszej uczelni. Nasz gość jest popularyzatorem polskiej literatury w kręgach posługujących się językiem niemieckim. Jego wykłady: „Zdradzona kochanka – od Biednej Lizy Karamzina do Ulany Kraszewskiego” oraz „Lwów – antemurale christianitatis podczas I wojny światowej” przyciągnęly studentów.
Prof. A. Woldan przyjechał na zaproszenie Katedry Literatury Powszechnej i Komparatystyki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz z Oddziałem Bydgoskim Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.
Alois Woldan jest profesorem Literatury Słowiańskiej, kierownikiem Instytutu Slawistyki na Uniwersytecie Wiedeńskim, uczestniczy w przedsięwzięciach promujących kulturę polską i słowiańską. Jego życiorys naukowy związany jest niemal z całą Europą. Urodzony w Linzu w Austrii, magisterium zdobył w Innsbrucku, był stypendystą uniwersytetu w Woroneżu, lektorem i w Moskwie, i we Wrocławiu. Obronił doktorat ze slawistyki i komparatystyki dotyczący Michaiła Bułhakowa, a jego habilitacja zatytułowana była Austriacki mit w polskiej literaturze. Od 2005 roku jest profesorem Literatury Słowiańskiej na Uniwersytecie Wiedeńskim. Uczestniczył w prezentacjach z dziedziny literaturoznawstwa w Polsce, m.in. niemieckiego wydania książki Tadeusza Różewicza Mutter geht w Austriackim forum kultury w Warszawie, organizuje wystawy polskiego plakatu i pokazy polskich filmów fabularnych. Aktywnie współpracuje z Stacją Naukową Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu oraz działającym przy Stacji Klubem Profesorów; organizuje także letni polsko-austriacki kurs tandemowy.